Widzisz na jajkach? Nie jedz i lepiej od razu je wyrzuć

Widzisz na jajkach? Nie jedz i lepiej od razu je wyrzuć

Rozpoznaj nieświeże jajka na pierwszy rzut oka
Rozpoznaj nieświeże jajka na pierwszy rzut oka
Źródło zdjęć: © canva.com
03.10.2023 10:05, aktualizacja: 17.01.2024 19:11

Zatrucie nieświeżym jajkiem to nic przyjemnego. Warto więc wiedzieć, jak się tego skutecznie wystrzegać. Niektóre sygnały — jeszcze przed rozbiciem skorupek — mogą dać ci do zrozumienia, że oto masz do czynienia z produktem, który swoje najlepsze czasy ma już za sobą. Takie jajka niestety musisz wyrzucić.

Zjedzenie nieświeżych jajek to nie tylko kwestia okropnego smaku czy zepsucia całego obiadu, ale również potencjalne zatrucie, które w najlepszym tylko przypadku spowoduje dyskomfort żołądkowy i rewolucje w toalecie. Gorszy scenariusz zakłada trafienie do szpitala z objawami zatrucia bakteriami salmonelli, która — wbrew powszechnemu mitowi — wcale nie występuje jedynie na skorupkach jajek.

Umiejętność rozpoznania zepsutych jajek to w takim razie podstawa, którą powinien znać każdy, kto choć raz na jakiś czas przyrządza jajecznicę. Część objawów zobaczysz już po skorupce, bez konieczności jej rozbijania. Uzbrój się w tę wiedzę, a nic cię nie zaskoczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak rozpoznać nieświeże jajko?

Podczas zakupów czytamy etykiety — to wiemy już prawdopodobnie wszyscy. W końcu już nieraz byliśmy świadkami sytuacji, w których zawarte na opakowaniu informacje wołały o pomstę do nieba, a pozornie zdrowy produkt okazywał się chemicznym badziewiem najgorszego sortu.

A skoro wiemy o tym tak doskonale, to pamiętajmy sprawdzać też tak podstawową rzecz, jak termin ważności kupowanych jajek. Następnie przechodzimy do otworzenia kartoniku i sprawdzeniu jajek na własne oczy. Lampkę ostrzegawczą powinny zapalić takie objawy:

Nieświeże jajka mogą powodować poważne zatrucia
Nieświeże jajka mogą powodować poważne zatrucia© Canva.com
  • Plamy i odbarwienia. Nie zawsze muszą oznaczać nieświeżość (czasem jest to wynik wolnego obracania się jajek w jajowodach kur), ale warto wtedy zachować ostrożność.
  • Cienka skorupka. Zdrowe jajka mają twardą i jednolitą skorupkę, która nie przepuszcza takiej ilości mikroorganizmów, co cienka. Jajka o takiej powłoce psują się przez to znacznie szybciej.
  • Pęknięcia. Zjedzenie jajka, które miało pękniętą skorupkę, to w zasadzie ruletka — może się uda, może nie. Niestety szanse na to, że produkt jest zepsuty, są znacznie większe.

Następne oznaki nieświeżości poznasz po rozbiciu skorupek:

  • Różowe białka. Tę barwę często powodują pałeczki bakterii zwanej ropą błękitną. Należy potrafić odróżnić to od czerwonych plamek w żółtku, które są niegroźne.
  • Zapach. Sprawdzenie tego zawsze pomaga. Zdrowe jajka nie wydzielają prawie w ogóle woni, a jeśli już, to nie jest ona w żaden sposób drażniąca.
  • Białko i żółtko "dziwnie" płynne. Elementem łączącym białko i żółtko w jajku jest tak zwana chalaza — białkowe "sznurki". Powinny być one relatywnie mocne. Jeśli natomiast białko i żółtko właściwie nie trzymają się siebie, można się zaniepokoić.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także