Większość myśli, że to chwast. Rośnie wszędzie i jest smaczniejszy niż czosnek niedźwiedzi
Czosnaczek pospolity to roślina, którą warto się zainteresować. Jest bardzo zdrowa, smaczna, a zrywać możesz ją bez przeszkód, bo nie znajduje się pod ochroną. Ten artykuł sprawi, że zaczniesz go wypatrywać na każdym spacerze do lasu!
26.03.2024 12:44
Czosnaczek pospolity to roślina popularna nie tylko na kontynencie europejskim, ale także w Azji i Afryce. W Polsce porasta lasy liściaste, występuje również na żwirowych i gliniano-piaszczystych poboczach dróg. Od kwietnia można ją poznać po kwitnących białych kwiatach. Na zbiory warto jednak udać się wcześniej, bo okres kwitnięcia oznacza utratę części smaku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czosnaczek? Na zdrowie!
Pozyskiwane do przygotowania pesto listki czosnaczka są mniej intensywne w smaku od czosnku niedźwiedziego, co w tym przypadku uznajemy za jego plus. Co więcej, roślina ta zawiera spore pokłady witamin (przede wszystkim C i A), a w medycynie naturalnej wykorzystuje się również jej przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne i rozkurczowe właściwości. Ich występowanie to zasługa obecności olejku gorczycznego, który odpowiada też za charakterystyczny smak czosnaczka.
Francuscy kucharzy wykorzystują czosnaczek pospolity do przyrządzenia różnego rodzaju sałatek. My również możemy to zrobić, zwłaszcza że — jak już wspomnieliśmy — czosnaczek nie jest pod ochroną i można go zrywać bez przeszkód. Dzisiaj chcemy ci jednak polecić nieco inne jego zastosowanie. Poniżej prezentujemy przepis na pyszne pesto z czosnaczka. Pamiętaj, by roślinę tę zbierać odpowiedzialnie: chociaż czosnaczek trudno jest pomylić z czymś innym, odrobina zdrowego rozsądku jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła.
Pesto z czosnaczka
Składniki:
- 100 g liści czosnaczka pospolitego,
- 125 ml oliwy,
- 50 g prażonych orzechów włoskich,
- 30 g tartego parmezanu,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
- Liście umyj i osusz. Zmieszaj je z pozostałymi składnikami. Zblenduj. Przyprawy dodawaj na bieżąco, do smaku. Możesz również wzbogacić pesto o cytrusy: sok z cytryny lub limonki. Eksperymentuj i daj nam znać, co z tego wyszło. Smacznego!