Większość nie ma pojęcia. Może wpływać na smak kawy bardziej niż śmietanka czy cukier
Czy smak kawy zależy również od kubka, w którym ją serwujemy? Według pewnego doświadczonego wykładowcy z Oxfordu - owszem. Jego badanie przyniosło zaskakujące efekty. Przeczytaj, a być może może zmienisz kolor swojej domowej zastawy.
31.05.2024 | aktual.: 31.05.2024 09:40
Każdy kawosz wie, że smak ich ulubionego napoju zależy od wielu różnych czynników, od rodzaju użytych ziaren zaczynając, a na dodatkach kończąc. Tymczasem psychologia okazuje się udowadniać, że nie tylko te zmienne mają znaczenie. Ważne jest także to, z jakiego kubka pijemy kawę. Jaki jego kolor sprawi, że będzie słodsza, a jaki, że będzie wyraźnie kwaśna? Przeprowadzono na ten temat kilka badań. Wyniki? Niewiarygodne. Kolor kubka to dopiero początek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z jakiego kubka pijesz kawę?
Wszyscy wiemy, że je się także oczami. Mówi się to jednak w kontekście pięknie ozdobionych potraw, apetycznych składników, ozdób na jedzeniu. A czy tak trywialna (przynajmniej z pozoru) rzecz, jak kolor zastawy również ma znaczenie? W przypadku kawy — jak najbardziej. Tej sprawie przyjrzał się profesor psychologii z Oxfordu Charles Spence, a także inni zaangażowani naukowcy. Oto co odkryli.
Zobacz także
Eksperyment profesora Spence'a polegał na podaniu uczestnikom dokładnie tej samej kawy w trzech różnych kubkach — przeźroczystym, niebieskim i białym. Wyniki były relatywnie jednoznaczne. Uczestnikom najbardziej smakowała kawa z białego kubka, a najmniej z przeźroczystego. Ta ostatnia miała być ponoć wyjątkowo niesmaczna. Przypomnijmy: był to ten sam napój, który znajdował się w kubkach koloru białego.
Inne badania
Profesor Spence nie jest jedynym naukowcem, który przeprowadził tego typu badania. Podobne eksperymenty miały miejsce między innymi w Brazylii, gdzie sprawdzono, czy na smak kawy oddziałuje również... kształt kubka. Po raz kolejny przekonano się, że takie szczegóły mają znaczenie. W tym konkretnym przypadku uczestnikom ewidentnie najbardziej smakowała kawa z tzw. filiżanki typu tulipan.
W jeszcze innym badaniu opisanym na portalu sciencedirect.com odkryto, że różowy kolor filiżanki dodaje kawie słodyczy, a zielony lub żółty — kwasowości. Co ciekawe, w 2020 roku na łamach czasopisma Food Quality and Preference, pojawił się również opis doświadczenia, według którego znaczenie ma nawet... struktura kubka! Kawa z szorstkiej zastawy wydawała się uczestnikom bardziej kwaśna, a napój z gładkiej porcelany był wyraźnie słodszy.
Czy teraz zmienisz rodzaj używanej zastawy? A może jesteś zdania, że tego typu zmienne na ciebie nie oddziałują?