Wiele osób pomija ważną czynność. Konserwy zamieniają się w bomby z opóźnionym zapłonem
Żywność w konserwach ma wiele zalet. Puszki pozwalają m.in. na długotrwałe przechowywanie produktów spożywczych z zachowaniem ich właściwości. Warto jednak zwrócić uwagę na prawidłowe korzystanie z tak zakonserwowanej żywności. Przez ten często popełniany błąd jedzenie z puszki może zaszkodzić.
21.09.2023 | aktual.: 09.01.2024 12:51
Wbrew panującej opinii po żywność z puszki możemy sięgać bez obaw. Produkty te dostarczają wielu cennych witamin i składników mineralnych, w niektórych przypadkach nawet więcej w porównaniu do produktów przechowywanych metodą tradycyjną. Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej czynności, jaką należy podjąć przed otwarciem puszki. To uchroni przed przenoszeniem chorobotwórczych drobnoustrojów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żywność z puszki. Pamiętaj o tej czynności, otwierając konserwy
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niewycieranie górnej części puszki przed jej otwarciem. Należy mieć na względzie, że konserwy muszą przebyć długą drogę, zanim trafią na półki sklepowe i te nasze - kuchenne. Składowane w magazynach, ciężarówkach czy samolotach zbierają kurz i brud, dlatego też pokrywki powinny być dokładnie myte przed otwarciem. To zmniejsza ryzyko skażenia krzyżowego.
Skażenie krzyżowe to szkodliwy w skutkach proces, w którym drobnoustroje przenoszone są w sposób niezamierzony z jednej substancji lub jednego obiektu na inną substancję lub inny obiekt.
Potwierdza to Jamie Mok, dietetyk i rzecznik amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki (Academy of Nutrition and Dietetics). Specjalista radzi konsumentom, by zawsze myli i wycierali pokrywki puszek, by ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków i bakterii oraz zapobiec roznoszeniu chorób przenoszonych przez żywność. Jak dodaje, kurz, brud i inne zarazki, które zebrały się na pokrywce, mogą przedostać się do żywności.
Jak myć puszkę, by uniknąć skażenia?
Jamie Mok zaleca konsumentom, by (według wytycznych amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków - Food and Drug Adminstration) dokładnie myć pojemniki - w tym pokrywki puszek - wodą z detergentem przez co najmniej 20 sekund. Do tego warto użyć szczotki do szorowania, aby dotrzeć do głębokich krawędzi lub szczelin.
Podczas wykonywania tej czynności dobrze jest zwrócić uwagę na wygląd puszki - oznakami zepsucia znajdującej się wewnątrz żywności są wybrzuszenia, wgniecenia lub rdzewienie opakowania. Jeśli puszka jest cała, bez uszkodzeń, opłucz ją dokładnie ciepłą wodą, osusz i dopiero po tym możesz ją bezpiecznie otworzyć.
Warto również pamiętać o tym, by zwartość puszki, po otwarciu, przechowywać w lodówce w szklanych lub plastikowych pojemnikach przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Dlaczego? Powodów jest kilka, jednak jednym z najważniejszych jest fakt, że otwarta puszka pod wpływem tlenu powoduje przenikanie do pożywienia cząsteczek z metalowego opakowania.