PoradyWiele osób stosuje dietę grejpfrutową, aby schudnąć. Efekty są zaskakujące

Wiele osób stosuje dietę grejpfrutową, aby schudnąć. Efekty są zaskakujące

Dieta grejpfrutowa - Pyszności
Dieta grejpfrutowa - Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva | DenizA

29.11.2023 07:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mnogość różnorodnych diet, często o zaskakująco brzmiących nazwach, sprawia, że łatwo pogubić się w ich gąszczu i wybrać taką, która pomoże w walce z kilogramami. Jedną z nich jest dieta grejpfrutowa. Czy działa i co sądzą o niej specjaliści?

O jej istnieniu wiemy już od dawna, bo popularność zyskała niemal sto lat temu. Charakterystyczny, gorzko-kwaśny smak grejpfruta sprawił, że uważano go za dobre źródło enzymów potrzebnych do spalania tłuszczów. Do mody dieta grejpfrutowa wraca regularnie, a osoby polecające przejście na nią reklamują, że można stracić nawet 5 kilogramów miesięcznie, jeśli tylko wdrożymy jedzenie tego cytrusa przed posiłkami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dieta grejpfrutowa - na czym polega?

Kuracja na tej diecie trwa dość krótko, bo standardowo jest to między 10 a 12 dni. Oczywiście wariacji na ten temat powstała cała masa. Popularność i zła wiedza o żywieniu sprawiły, że niekiedy zaleca się zjedzenie zaledwie 800 kcal dziennie, aby szybko osiągnąć rezultaty. To nie tylko niezdrowe, ale również niebezpieczne - żadna dieta nie powinna być wycieńczająca.

Grejpfrut - Pyszności
Grejpfrut - Pyszności© Canva

Prawdziwa dieta grejpfruta ma polegać na tym, aby przed zjedzeniem posiłku wypić szklankę świeżego soku lub zjeść owoc. Poza tym w jadłospisie powinny pojawić się posiłki bogate w białko. Ograniczyć za to trzeba węglowodany (również z takich źródeł jak ryż czy ziemniaki) oraz część warzyw. Ważne jest również, aby codziennie wypijać 8 szklanek wody i 1 szklankę kawy.

Czy grejpfruty są dobre na odchudzanie?

Ze względu na popularność diety grejpfrutowej przeprowadzono badania, które mają potwierdzić lub obalić jej skuteczność. W badaniu Kliniki Scripps przez 3 miesiące obserwowano 100 osób z nadwagą. Osoby, które jadły grejpfruta z każdym posiłkiem, schudły średnio 1,6 kg. Osoby, które piły sok grejpfrutowy trzy razy dziennie, schudły średnio 1,5 kg. Spadek masy ciała był niewielki, biorąc pod uwagę, że uczestnicy nie zmieniali swojej diety ani nie uprawiali więcej sportu.

Sok z grejpfruta - Pyszności
Sok z grejpfruta - Pyszności© Canva | Ls9907

Efekt ten można częściowo wyjaśnić zwiększającym uczucie sytości działaniem grejpfruta. Produkty bogate w błonnik i wodę sprawiają, że czujemy się syci, nawet jeśli spożywamy mniej kalorii. Badani pacjenci przyjmowali dziennie 1,5 grejpfruta lub jego ekwiwalent w postaci 3 szklanek soku.

Co za dużo, to niezdrowo

Grejpfrut może być świetnym uzupełnieniem zdrowej, zbilansowanej diety. To właśnie ona powinna być podstawą, na której opierany byłby proces odchudzania. Bazowanie na samych grejpfrutach może być niezdrowe, a drastyczne cięcie kalorii niesie czasem katastrofalne skutki. Warto też pamiętać, że grejpfrut wchodzi w interakcję z lekami, nasilając lub osłabiając ich działanie, więc warto dokładnie przeczytać ulotki oraz skonsultować się z lekarzem.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także