PoradyWiosną się nimi zajadamy na potęgę. Dietetyczka tłumaczy, jak naprawdę wpływają na organizm

Wiosną się nimi zajadamy na potęgę. Dietetyczka tłumaczy, jak naprawdę wpływają na organizm

Truskawki - czy na pewno są zdrowe? Dietetyczka komentuje
Truskawki - czy na pewno są zdrowe? Dietetyczka komentuje
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Studio13lights

29.05.2024 09:02, aktual.: 29.05.2024 09:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dyplomowana dietetyczka postanowiła podzielić się swoją wiedzą na temat korzyści zdrowotnych płynących z jedzenia truskawek. Właśnie teraz, kiedy sezon na te pyszne owoce jagodowe jest w pełni, warto zastanowić się, co oprócz przyjemności smakowej, możemy zyskać, spożywając je regularnie.

Truskawki są powszechnie uważane za owoce niezwykle zdrowe, ale kluczowe jest to, skąd pochodzą. Ich źródło pochodzenia ma ogromne znaczenie, co potwierdza fakt, że truskawki od wielu lat są na czele listy owoców najbardziej zanieczyszczonych pestycydami na świecie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć, klikając tutaj.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z tego powodu wielbiciele truskawek rzadko korzystają z owoców importowanych dostępnych przez cały rok, zamiast tego cierpliwie czekając na sezon zbiorów z polskich upraw. Na tyle dobrze znają te owoce, że potrafią na pierwszy rzut oka odróżnić polskie truskawki od tych importowanych. Gdy już je rozpoznają, mogą cieszyć się ich wyśmienitym smakiem i doskonałymi właściwościami prozdrowotnymi, które jakiś czas temu opisała na portalu bbcgoodfood.com dyplomowana dietetyczka Jo Lewin.

Z jakich powodów warto jeść truskawki?

Spożywanie truskawek z polskich upraw to doskonałe połączenie przyjemności ze zdrowiem. Nikogo nie trzeba przekonywać do ich wyjątkowego smaku, ale warto również zwrócić uwagę na ich zdrowotne właściwości. Dietetyczka Jo Lewin podzieliła zalety tych owoców na pięć kategorii. Oto one.

  1. Po pierwsze, truskawki wspierają funkcjonowanie serca. Zawierają bowiem antocyjanidyny, które zapobiegają stanom zapalnym i chorobom tego bardzo ważnego organu.
  2. Po drugie, regulują poziom cukru we krwi. Antocyjany, które występują w truskawkach, spowalniają trawienie glukozy i zmniejszają zużycie insuliny. Ten efekt jest jeszcze silniejszy, jeśli truskawki są częścią posiłku bogatego w węglowodany.
  3. Po trzecie, mogą potencjalnie leczyć skutki cukrzycy typu 2. Chociaż Jo Lewin przyznaje, że brakuje jeszcze obszerniejszych badań na ten temat, to wszystko wskazuje na to, że zawarte w truskawkach polifenole mogą pozytywnie wpływać na skutki chorobowe cukrzycy. Poza regulacją poziomu cukru we krwi mogą też kontrolować ciśnienie krwi.
  4. Po czwarte, chronią przed nowotworami. Połączenie zawartych w truskawkach polifenoli: kwasu elagowego i elagitaniny, mogą hamować wzrost komórek rakowych. Na razie jednak badania potwierdzające to działanie zostały przeprowadzone jedynie na zwierzętach.
  5. Po piąte wspierają kontrolowanie wagi. Dieta oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym (którym cechują się właśnie truskawki) jest nie tylko pomocna w kontrolowaniu wagi, ale również zmniejsza częstotliwość występowania chorób wynikających z otyłości.
Truskawki są zdrowe, o ile pochodzą z dobrego źródła
Truskawki są zdrowe, o ile pochodzą z dobrego źródła© Canva | Engin Akyurt

Wszystko wskazuje na to, że truskawki to jeden z tych przypadków, w których można łączyć to, co smaczne, z tym, co zdrowe.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl