Wrzucasz do rosołu surowe warzywa? Błąd! Jest znacznie lepszy sposób
Jeśli czujesz, że twój rosół — mimo wielu prób i intensywnego zgłębiania kulinarnej wiedzy — nie sięgnął jeszcze ideału, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Okazuje się, że istnieje prosty patent na tę tradycyjną zupę; taki, który sprawi, że nabierze ona głębszego aromatu i wyrazistszego koloru niż kiedykolwiek. Cały trik wiąże się z użytymi do rosołu warzywami.
11.05.2023 | aktual.: 11.05.2023 20:21
Rosół — z iloma różnymi pojęciami kojarzy się ta pyszna zupa? Kuchnia polska, głębia smaku, rodzinny obiad, czas wolny, niedziela, sposób na przeziębienie, na kaca... Tak, rosołowi nie można umniejszyć ważnej roli, jaką odgrywa w naszym codziennym życiu. A ile innych potraw się z niego robi! Zupy kremy, sosy, risotto, galareta, pasztet! Sam widzisz: warto zadbać o to, by potrafić przyrządzić rosół doskonały. W tym natomiast może pomóc ci prosty trik.
Na pewno przyzwyczaiłeś się już do standardowej kolejności gotowania rosołu. Drób, woda, surowa włoszczyzna, przyprawy. I to właśnie tu warto trochę zamieszać. Zanim wrzucisz do garnka warzywa, rozgrzej piekarnik i upiecz je. Szaleństwo? Być może, ale na pewno jest w nim metoda. Upieczona włoszczyzna podczas gotowania uwolni całe bogactwo swojego smaku i aromatu, który rozejdzie się po rosole i nada mu niesamowitych walorów. "Uprażone" warzywa sprawią też, że rosół nabierze koloru, którego nie da się z niczym porównać. Po prostu: kulinarne cudo.
Rosół z pieczonych warzyw
Składniki:
- dwie ćwiartki kurczaka
- kawałek szpondra lub giczy wołowej
- 5 marchewek
- 4 pietruszki
- 1 seler korzeniowy
- por
- 2 cebule
- oliwa z oliwek
- ziele angielskie
- lubczyk
- natka pietruszki
- suszona natka pietruszki
- liście laurowe
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Warzywa dokładnie wyszoruj pod zimną bieżącą wodą. Następnie przekrój cebule i pora na pół, a marchewki, selera i pietruszki na kilka grubszych słupków. Teraz ułóż je i mięso na natłuszczonej blaszce do pieczenia i przypraw solą, pieprzem i suszona natką pietruszki. Skrop wszystko oliwą z oliwek i piecz przez 30 minut w temperaturze 180 stopni.
Po tym czasie przełóż mięso i warzywa do garnka i zalej zimną wodą. Dodaj ziele angielskie i liście laurowe. Gotuj na małym ogniu przez minimum 2 godziny. Na pół godziny przed końcem gotowania dodaj do zupy natkę pietruszki i lubczyk. Posól również na sam koniec — to jedna z podstawowych zasad przyrządzania rosołu. Smacznego!
Szukasz inspiracji na obiad? Przetestuj przepis na podwójny schabowy.