Wsypałem do słoika po ogórkach i odstawiłem na 15 minut. Już nie pachnie brzydko
Warzywa nie będą czekały w nieskończoność na zrobienie z nich przetworów. Kiedy więc w ostatniej chwili zorientujesz się, że słoiki, których miałeś zamiar użyć, pachną w sposób nie do zaakceptowania, to musisz działać szybko. Mamy na to sposób — i to niejeden.
Kiedy już przetwory zostają zjedzone, mało kto wyrzuca stare słoiki i kupuje nowe. Co tu dużo mówić - sami tego nie robimy i nie zamierzamy nikogo zachęcać do takiej praktyki. W kwestii kupowania nowych przyrządów do przetworów zalecamy jedynie zrobienie zapasu wieczek. Nieszczelne pokrywki, według naszej subiektywnej opinii, odpowiadają za przynajmniej połowę zepsutych przetworów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tort cytrynowy z dżemem agrestowym. Smakuje jak z ekskluzywnej cukierni
Szkopuł z używaniem rok po roku tych samych słoików polega na tym, że szkło po pewnym czasie zaczyna przesiąkać starymi zapachami i wonią stęchlizny. Być może nie robi tego tak mocno, jak plastik, ale jednak jest to zauważalny i uporczywy problem. Na szczęście w bardzo prosty sposób się go pozbędziesz!
Słoik będzie jak nowy
Samo umycie i wyparzenie słoików nie poradzi sobie z brzydkim zapachem ze środka. Żeby go wykurzyć, będziesz musiał użyć pewnego sprytnego sposobu. Przyda ci się, jak zawsze niezawodna w kwestiach porządkowych, soda oczyszczona. To tani i skuteczny patent na pachnące nowością szkło.
Instrukcja jej zastosowania jest w tym przypadku banalnie prosta. Chwyć za słoik i wsyp do niego łyżkę sody. Teraz wlej do środka ciepłą wodę i odstaw pojemnik na 15 minut. Następnie opróżnij słoik, umyj go płynem do mycia naczyń, a na koniec dokładnie opłucz wodą.
Zdarza się, że zapach stęchlizny jest naprawdę uparty, a ty chcesz mieć absolutną pewność, że bezpowrotnie zniknie. Wtedy poza sodą oczyszczoną zastosuj jeszcze jeden składnik: fusy po kawie. Z tych dwóch produktów i odrobiny wody przygotuj coś w rodzaju pasty, a następnie natrzyj nią środek słoika. Po raz kolejny wystarczy 15 minut, żeby uzyskać pożądany i miły dla nosa efekt.
Po wszystkim nie zapomnij wyparzyć swoich słoików. O tym, jak bardzo jest to ważne, przypomniał ostatnio nawet Główny Inspektorat Sanitarny. Więcej na ten temat przeczytasz w innym naszym artykule.