Wszyscy zajadają na surowo. Mało kto wie, że można zrobić z nich pyszny sok
04.08.2023 14:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeżyny to jeden ze skarbów lasu i przydomowego ogródka, który warto włączyć do swojej diety. Przygotuj z nich pyszny i zdrowy sok.
Chociaż na co dzień są raczej w cieniu malin, jagód i borówek, to nie można o nich zapominać. Są słodkie zdrowe i przepyszne, możesz jeść je na surowo lub przygotować pyszne przetwory. Jeżynowy sok jest nie tylko smaczny, ale również bardzo zdrowy. Mimo że ciężko je czasem znaleźć na straganach, warto spróbować i przygotować z nich pyszne, domowe przetwory.
Czy jeżyny są zdrowe?
Sok z jeżyn jest wspaniałym źródłem witamin, minerałów i składników odżywczych. Zawiera duże ilości witaminy C, które wspomagają odporność organizmu, pomagając zwalczać infekcje i choroby. Zawarta w jeżynkach witamina E opóźnia proces starzenia się organizmu, a naturalne fitoestrogeny pomagają w profilaktyce przeciwnowotworowej. Jeżyny to cenne źródło miedzi, żelaza, fosforu, błonnika i potasu. Nic więc dziwnego, że z tych niezwykłych właściwości korzystały nasze babcie, przygotowując domowe przetwory z jeżyn w roli głównej.
Sok z jeży można pić na zimno po rozcieńczeniu z wodą i cieszyć się orzeźwiającym napojem w upalne dni. Jesienią i zimą warto dodać go jako syrop do herbaty. Z takim dodatkiem gorący napar smakuje jeszcze lepiej. Herbaty z dodatkiem soku z jeżyn nie trzeba dodatkowo dosładzać- sam sok zrobi to wyśmienicie.
Sok z jeżyn
Składniki:
- 2 kg jeżyn,
- 1 kg cukru,
- sok wyciśnięty z połówki cytryny,
- 1/4 szklanki wody.
Sposób przygotowania:
- Jeżyny dokładnie myję na sitku pod bieżącą wodą i odsączam.
- Owoce przekładam do garnka, wlewam wodę i duszę przez 20-30 minut do momentu, aż puszczą sok.
- Dodaję cukier, sok wyciśnięty z cytryny i dokładnie mieszam. W zależności od tego, jak słodkie są owoce, możesz dodać mniej lub więcej cukru.
- Gotuję, aż cukier całkowicie się rozpuści.
- Gorący sok przelewam przez gazę i przelewam do czystych, wyparzonych słoików.
- Mocno zakręcam i odstawiam do góry nogami, żeby zakrętka się zassała, a sok zawekował. Przechowuję w chłodnym, zacienionym miejscu.