Wygląda obrzydliwie, ale smakuje bajecznie. Ma delikatne mięso i mało ości
Żabnica ma delikatne, zwarte mięso, zupełnie niepodobne do typowego rybiego (bardziej przypomina mięso królika). Między innymi dlatego ryba ta jest uwielbiana, zwłaszcza w krajach wybrzeża Europy. W Polsce uznaje się ją za towar luksusowy. Rzadko kiedy można o niej usłyszeć, a na terenie całego kraju jest dosłownie garstka miejsc, które serwują żabnice gościom.
15.07.2023 11:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ryba żabnica (Lophius piscatorius), znana również jako diabeł morski lub żabnica europejska, jest fascynującym gatunkiem ryby zamieszkującym głębokie wody oceaniczne. Jest to drapieżnik o niezwykłym wyglądzie i strategii łowieckiej, który przyciąga uwagę zarówno badaczy, jak i miłośników podwodnego świata. Mimo że natura poskąpiła żabnicy urody, ryba ta doskonale smakuje i jest świetnym wyborem dla osób dbających o linię.
Żabnica - wygląda paskudnie, ale bosko smakuje
Żabnica europejska jest dużą rybą - może osiągać długość nawet 1,5 metra i wagę kilkudziesięciu kilogramów. Jej ciało jest szerokie i spłaszczone, pokryte masywną głową, dużymi ustami oraz ostrymi zębami. Należy do ryb bentonicznych, co oznacza, że żyje na dnie morskim. Spotkać ją można w wodach północno-wschodniego Atlantyku (zachodnie wybrzeże Europy) oraz północnej Afryki, gdzie preferuje piaszczyste lub muliste dno.
Ryba ta jest cenionym składnikiem w kuchni, zwłaszcza w krajach z dostępem do świeżych owoców morza (np. Hiszpania). Jej mięso jest delikatne, zwarte, jędrne i ma doskonały smak. Żabnica jest powszechnie wykorzystywana do przygotowywania różnorodnych potraw, takich jak zupy, duszone dania, można ją także smażyć, zapiekać, wędzić lub grillować. Warto dodać, że prócz kręgosłupa mięso żabnicy nie posiada ości. W związku z tym gatunek jest zaliczany do ryb bardzo szlachetnych.
Właściwości zdrowotne żabnicy
Ryba żabnica jest bogata w białko, niezbędne do budowy i naprawy tkanek w organizmie. Zawiera również nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które są korzystne dla zdrowia serca i układu krążenia. Jedną z zalet spożywania ryby żabnicy jest jej niskokaloryczność. To świetna opcja dla osób dbających o linię i zdrową dietę. Żabnica jest rybą chudą, zalecaną na dietach niskotłuszczowych.
Gdzie można kupić żabnicę i ile kosztuje?
W Polsce żabnica jest towarem luksusowym. Trudno na nią trafić, jeszcze trudniej przełknąć cenę - specjał ten kosztuje od 200 zł za kilogram i więcej (istnieje możliwość kupna mrożonej ryby, np. za filety z ogona zapłacimy ok. 50 zł za 300 gramów). W kilku miastach Polski są restauracje serwujące dania z żabnicy. Również tam trzeba liczyć się z niemałym kosztem za posiłek. Natomiast w krajach wybrzeża Europy ryba ta uznawana jest za produkt średniej półki cenowej.
Niestety, żabnica europejska jest obiektem nadmiernego połowu komercyjnego, co spowodowało zmniejszenie jej populacji w niektórych obszarach. Obecnie wiele krajów podjęło działania mające na celu ochronę i zrównoważony zarząd rybami żabnicami. Również badania naukowe koncentrują się na lepszym zrozumieniu biologii, ekologii i zachowań tej interesującej ryby.