Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości. Te miejsca w kuchni są pełne brudu i bakterii
Niewidoczny brud w kuchni kojarzysz tylko i wyłącznie z gąbką do mycia naczyń i ścierką do ich przecierania? W takim razie przeczytaj ten artykuł. Na podstawie różnych badań sporządziliśmy listę najbrudniejszych miejsc w kuchni. Kilku z nich mogłeś się nie spodziewać!
05.07.2024 | aktual.: 05.07.2024 14:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chociaż za brud we własnej kuchni nie dostaniemy mandatu od inspekcji sanitarnej, to możemy ponieść jego konsekwencje w nawet bardziej dotkliwy sposób. Zatrucia pokarmowe to nie igraszka, a regularne sprzątanie miejsca, w którym przygotowujemy jedzenie, powinno być dla nas najbardziej oczywistą, "zaprogramowaną" czynnością na świecie. Problem polega na tym, że nawet ci, którzy wykazują się w tej kwestii wyjątkową dokładnością, nie zawsze są w stanie przewidzieć, gdzie akurat znajduje się największa ilość potencjalnie niebezpiecznych grzybów i bakterii. Przeprowadzono badania, z których wynika jasno, że gąbka i ścierki to zaledwie początek "zabawy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania i brud w kuchni
W 2022 roku NSF International — organizacja badająca kwestie czystości i zdrowia na różnych poziomach życia prywatnego i publicznego — przeprowadziła eksperyment, podczas którego domy 22 amerykańskich rodzin zostały sprawdzone pod kątem obecności brudu i szkodliwych mikroorganizmów. Zbadano 30 różnych przedmiotów z ich domostw i wykryto, że to właśnie na gąbkach i ścierkach do naczyń jest najwięcej bakterii z grupy coli. Cóż za ironia, prawda?
Drugie miejsce — o ile można tak to nazwać — w tym samym badaniu zajął kuchenny zlewozmywak, a trzecie — blat. Tuż za podium znalazła się natomiast deska do krojenia. Przypomnijmy, że badanie uwzględniało 30 przedmiotów codziennego użytku z całego domu. 4 pierwsze miejsca zajął asortyment kuchenny.
Brud w kuchni — tego byś się nie spodziewał
Rosemary Trout, dyrektor nauki o żywności na Uniwersytecie Drexel, rozmawiała na ten brudu w kuchni z dziennikarzem delish.com. Wyjawiła, że nie tylko na blatach, gąbkach, ścierkach i deskach do krojenia możemy napotkać liczne gruby groźnych bakterii: od E.coli po gronkowce złociste. Specjalistka wymieniła także takie, znacznie mniej spodziewane powierzchnie, jak uchwyty i pokrętła, pojemniki z przyprawami czy szuflady z warzywami w lodówce.
Sam przyznaj: każdemu z nas zdarzy się chwycić za te powierzchnie, nie myjąc wcześniej dokładnie rąk. A później mamy tego efekty!