PoradyWypij tę herbatkę wieczorem. Zdziwisz się, jak szybko i mocno zaśniesz

Wypij tę herbatkę wieczorem. Zdziwisz się, jak szybko i mocno zaśniesz

Herbata z chmielu - dlaczego warto ją pić?
Herbata z chmielu - dlaczego warto ją pić?
Źródło zdjęć: © Canva | Anna Subbotina
02.04.2024 09:48

Naszym dzisiejszym bohaterem jest składnik doskonale nam znany, a jednocześnie taki, o którego właściwościach prozdrowotnych wiemy stosunkowo niewiele: chmiel. Dlaczego wypicie herbaty z niego to doskonały pomysł? Wyjaśniamy.

Chmiel, znany również jako Humulus L., to roślina z rodziny konopiowatych, która prawdopodobnie wywodzi się z Azji. W Polsce uprawiana jest od IX wieku, a nasz kraj jest czwartym na świecie producentem szyszek chmielu, zaraz po Niemczech, Czechach i Słowacji. Chmiel to pnącze, które rośnie w niezwykle szybkim tempie, a jego dzikie odmiany można spotkać głównie w wilgotnych lasach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chmiel — niezwykłe właściwości

Chmiel od dawna jest ceniony za swoje właściwości zdrowotne. Wspiera zdrowy sen i działa uspokajająco, co było dobrze znane już w starożytnym Rzymie i Grecji. W tamtych czasach panowało przekonanie, że umieszczenie chmielu w poszewce poduszki może pomóc zasnąć.

Szyszki chmielu, zwane również Strobili Lupuli, zawierają aż 150 aktywnych substancji, które przyczyniają się do ich leczniczych właściwości. Wśród nich znajdują się goryczki, garbniki, flawonoidy i olejki eteryczne. Goryczki wspomagają proces trawienia, łagodzą wzdęcia i dolegliwości układu pokarmowego. Flawonoidy, a zwłaszcza ksantohumol, mają działanie antyoksydacyjne, co pomaga zapobiegać powstawaniu nowotworów. Te składniki mają również działanie rozkurczowe i przyspieszają gojenie się ran.

Chmiel - przygotuj z niego herbatę, a zaśniesz bez problemu
Chmiel - przygotuj z niego herbatę, a zaśniesz bez problemu© Canva | FotoHelin

Jednak jednym z najważniejszych składników chmielu jest lupulina. To substancja o konsystencji lepkiego proszku i żółtej barwie, która jest pozyskiwana z szyszek chmielu. Ma ostry smak i charakterystyczny zapach. Lupulina hamuje czynność kory mózgowej, co utrudnia transport bodźców do układu nerwowego. Działa uspokajająco i nasennie, co pomaga w walce z bezsennością, stanami lękowymi, stresem, pobudzeniem i niepokojem.

Chmiel — garść praktycznych informacji

Szyszki chmielu można obecnie nabyć bez problemu w wielu aptekach oraz sklepach zielarskich. Przygotowanie naparu z nich jest niezwykle proste. Wystarczy zalać preparat wrzątkiem i odstawić go do zaparzenia na około 10 minut. Warto jednak pamiętać, że specjaliści nie zalecają spożywania naparu z chmielu w przypadku zażywania jednocześnie leków uspokajających. Na szczęście domową herbatkę z chmielu można łączyć z innymi ziołami, takimi jak melisa, która również pomaga się uspokoić i wyciszyć.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także