PoradyWystarczy tylko 1 składnik. Przesolone śledzie nie będą problemem

Wystarczy tylko 1 składnik. Przesolone śledzie nie będą problemem

Wśród wigilijnych ryb śledzie cieszą się ogromną popularnością. Serwować je można na wiele różnych sposobów, ale nawet najlepszy sos czy marynata nie pomoże, gdy filety okazują się być za słone.

W prosty sposób uratujesz przesolone śledzie
W prosty sposób uratujesz przesolone śledzie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Każdy na swoim koncie ma mniejszą lub większą kulinarną wpadkę. Nietrudno o nią, gdy praca w kuchni wre w gorączce przedświątecznych przygotowań. Chociaż śledzie same w sobie nie są trudne do przygotowania, to nie oznacza, że wychodzą zawsze i każdemu. Nie ma jednak co płakać nad przesolonym śledziem, bo jeszcze nic straconego. Chwyć za produkty, które na pewno masz w kuchni i uratuj smak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Moczenie śledzi to podstawa

Jedną z najpopularniejszych metod jest moczenie śledzi w mleku. Mleko neutralizuje silny zapach i nadaje rybie delikatniejszą konsystencję. Można również użyć maślanki jako alternatywy, która przynosi podobne efekty. Zaleca się, aby śledzie moczyć w zimnym mleku przez około 2 do 4 godzin, zależnie od stopnia zasolenia.

W czym moczyć śledzie?
W czym moczyć śledzie?© Adobe Stock

Inna opcja to moczenie w wodzie z dodatkami, takimi jak plasterki cytryny oraz liście laurowe. Dzięki temu można uzyskać subtelny aromat, a jednocześnie pozbyć się nadmiernego zasolenia. Wodę, w której zanurza się śledzie, najlepiej jest często wymieniać.

Po wymoczeniu śledzi w mleku lub wodzie spróbuj, czy ich smak jest odpowiedni. Jeśli nie, pozostaw rybę dłużej w płynach.

Jak uratować przesolone śledzie

Gdy w pośpiechu nie spróbowałeś, czy śledzie są już odpowiednio wymoczone i w rezultacie danie jest za słone, możesz jeszcze wszystko uratować. Z pomocą przychodzą wtedy smaki słodki i kwaśny - w końcu balans w życiu i w kuchni to podstawa.

Do przesolonych śledzi dodaj cukier. Nie przesadzaj z ilością, by nie zdominować całego dania. Dodatek cukru ma jedynie zredukować słony smak i uratować marynowane śledzie. Zamiast cukru możesz sięgnąć po coś kwaśnego, na przykład ocet lub cytrynę. Nie sprawdzi się to jednak wtedy, gdy śledzie już wcześniej znajdowały się w marynacie.

Śledzie po wileńsku idealnie sprawdzą się w Święta
Śledzie po wileńsku idealnie sprawdzą się w Święta© Adobe Stock

By uratować śledzie, możesz dodać do nich również cebulę. Wprowadzi nieco słodyczu i odrobinę pikanterii, która pomoże w walce z nadmiarem soli.

poradypotrawy wigilijneśledzie

Wybrane dla Ciebie