NewsyZ powodzeniem zastąpi wędlinę do kanapek. Genialne smarowidło do chleba

Z powodzeniem zastąpi wędlinę do kanapek. Genialne smarowidło do chleba

Dzień Ziemi, który przypada 22 kwietnia,  skłania nasze myśli ku zdrowiu oraz – nieodłącznemu elementowi naszego życia – diecie. Im więcej wiosny i słonecznych dni, tym częściej na naszych stołach goszczą warzywa – zarówno te świeże, jak i w formie półproduktów. Dla wielu ważnym punktem warzywnego menu jest dziś hummus. W czym tkwi jego fenomen? Sprawdźmy!

Pyszności - Fot. Getty creative
Pyszności - Fot. Getty creative
Katarzyna Gileta

22.04.2023 | aktual.: 23.04.2023 17:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za co pokochaliśmy hummus?

Choć dla wielu z nas hummus jest ciągle nowością w diecie, to coraz chętniej przekonują się do niego nie tylko weganie czy wegetarianie, ale też osoby regularnie jedzące mięso. Smaczny, pożywny, lekki, doskonały jako baza do różnych posiłków, a do tego wyprodukowany z roślin, o których tak dużo mówimy w okolicy 22 kwietnia, czyli Dnia Ziemi. W hummusie każdy znajdzie coś dla siebie: osoby uprawiające sport – białko, dbający o linię – niski indeks glikemiczny i mnóstwo błonnika, a z kwasów omega-3 z pewnością ucieszą się pracownicy umysłowi.

- Polacy pokochali hummus, zajadając się nim w domu, w szkole, w pracy, a nawet na wakacjach. Myślę, że za fenomenem hummusu stoi jego różnorodność. Dziś dostępny jest w wielu wariantach smakowych, także w wersji z apetycznymi, a niekiedy pikantnymi toppingami

– komentuje Dawid Zielkowski, marketing manager Perla Polska.

Jak jemy hummus?

Jak podkreśla Dawid Zielkowski, Polacy mają swoje sposoby na konsumpcję hummusu. Dla wielu z powodzeniem zastępuje on masło, będąc solidną bazą do kanapek. Smarowany grubo lub cienko – względem preferencji – i uzupełniony porcją warzyw, sera lub wędliny jest dobrym pomysłem na pożywne śniadanie, zdrowy podwieczorek czy lekką kolację. Każdy z tych posiłków przyrządzimy z hummusem już w kilka chwil.

Hummus sprawdza się również jako pasta do słupków warzywnych – marchewki, selera czy ogórka. Nieco bardziej ekstrawaganckie są tosty z awokado z dodatkiem hummusu, a także sałatki z hummusowym dipem, warzywne wrapy smarowane hummusem czy jajka po turecku skąpane w kremowym jogurcie greckim z porcją hummusu i grillowanego pieczywa.

- Uniwersalność w połączeniu z dodatkami warzywnymi, czy też mięsnymi – bo takie gusta również pojawiają się w polskich domach – to kolejny czynnik, który z pewnością wpłynął na popularność hummusu. Do przygotowania pysznej przekąski z hummusem wystarczy już kilka składników, które często mamy w swoich zapasach

– dodaje ekspert.

Wrap z warzywami i hummusem

Garść świeżych, wiosennych warzyw i delikatny hummus zamknięty w tortilli – to właśnie hummus wrap z warzywami. Sprawdzi się zarówno jako propozycja na szybki lunch czy drugie śniadanie do pracy. Przypadnie do gustu z pewnością tym, którzy nie lubią w kuchni spędzać długich godzin. Jak go przyrządzić?

Składniki (na 2 porcje):

  • 1 opakowanie hummusu
  • 2 placki tortilla,
  • 1 ogórek,
  • ½ papryki żółtej,
  • ½ awokado,
  • 2 rzodkiewki,
  • ulubione kiełki,
  • sól i pieprz,
  • łyżeczka oliwy.

Sposób przygotowania:

  1. Warzywa dokładnie umyj. Paprykę pokrój w paski, ogórka i rzodkiewkę w plastry, a awokado – wedle uznania – w kostkę lub plastry.
  2. Na rozgrzanej patelni natłuszczonej oliwą umieść tortille i podgrzewaj przez max. 1 minutę z każdej strony. Powtórz czynność także z drugą tortillą.
  3. Placek tortilli posmaruj ulubionym hummusem, dodaj porcję warzyw, kiełki oraz przyprawy według uznania. Powtórz czynność także z drugą tortillą.
  4. Zawiń wrapa i przekrój na dwie części lub pozostaw w całości.

Polecamy nasz film na pulpety po cygańsku: