Za komuny zajadały się wszystkie dzieci. Tylko cztery składniki, a ciągną się bardziej niż odcinki "Klanu"
14.12.2023 11:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Słodkie, aż bolały zęby i ciągnące się w nieskończoność mordoklejki to cudowne wspomnienie dzieciństwa. Kiedyś zajadały się nimi wszystkie dzieci, ściągając się, komu pierwszemu uda się pokonać ciągutkę. Przepis na te pyszne mleczne cukierki jest bardzo łatwy do odtworzenia w domu. Wystarczą cztery składniki i chwila cierpliwości.
Miękkie i ciągliwe krówki towarzyszą nam od pokoleń. Te pyszne kajmakowe cukierki są polskim specjałem, w wielu różnych wariacjach zapisanym na ministerialnej liście produktów tradycyjnych. Nie sposób nie wspomnieć o wielkiej popularności krówek za granicą. To jeden z naszych hitów eksportowych i najpewniej najbardziej rozpoznawalne polskie słodycze na świecie. A przez to, że mają bardzo prosty skład, bez problemu przygotujesz je w zaciszu własnej kuchni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krówki ciągutki, mordkolejki. Smaki dzieciństwa
Krówki wielu osobom przypominają dzieciństwo. W czasach PRL-u gospodynie wyrabiały słodycze w domach, na dłuższą chwilę zaspokajając nimi apetyt najmłodszych. Przyznać trzeba, że krówki potrafiły solidnie" zakleić" to i owo. Każdy, kto jadał domowe rarytasy, pamięta, jak świeże krówki ciągnęły się i oblepiały zęby (dlatego też nazywano je ciągutkami bądź mordkolejkami).
Krówki mordoklejki najlepiej jeść, póki są świeże, ponieważ z upływem czasu, w wyniku krystalizacji cukru, zaczynają kruszeć od zewnątrz, tworząc charakterystyczną "łezkę" w środku. Warto pamiętać też, że im więcej cukru dodamy do masy podczas przyrządzania cukierków, tym nasze krówki będą bardziej kruche.
Krówki mordoklejki z czterech składników. Przepis
Składniki:
- 2 puszki słodkiego mleka zagęszczonego (lub masy kajmakowej),
- 1 laska wanilii,
- 100 g cukru pudru,
- 150 g masła.
Przygotowanie:
- Puszki z mlekiem włóż do garnka i zalej wodą. Gotuj je przez 2 godziny. Podczas gotowania puszka musi być cały czas zanurzona w wodzie, więc należy co jakiś czas zerkać i dolewać wrzątku, gdy się wygotuje.
- Po 2 godzinach wyjmij puszki z wody i odstaw do ostygnięcia. Ważne: puszki można otworzyć dopiero wtedy, kiedy ostygną.
- Jeśli korzystasz z gotowej masy kajmakowej, pomiń krok 1 i 2.
- Przygotowaną masę (lub gotową kajmakową) wlej do garnka i dodaj cukier, masło oraz miąższ z laski wanilii. Dokładnie wymieszaj całość i gotuj, aż masa mocno zgęstnieje.
- Formę do pieczenia lub naczynie żaroodporne wyłóż papierem do pieczenia, na to wylej gotową masę.
- Masę odstaw do ostygnięcia, a kiedy już wystygnie, włóż ją do lodówki na kilka godzin.
- Po wyjęciu z lodówki masę pokrój na małe kawałeczki, tworząc krówki mordoklejki.