Zalewam wrzątkiem i parzę jak herbatę. Po trzech dniach mam zdrowe gardło
Przyprawa, którą stosujemy do zup i sosów, może pomóc nam pozbyć się bólu gardła. To niezwykle proste i tanie rozwiązanie, które na pewno ci się spodoba. Warto się tym zainteresować właśnie teraz, w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę.
18.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 13:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nasz dzisiejszy bohater — liść laurowy — to przyprawa istotnie niezwykła. Kojarzymy ją głównie z produktem niezbędnym do ugotowania smacznego rosołu czy przyrządzenia aromatycznego sosu. Z całą pewnością jest to rola, którą wawrzyn odgrywa w naszych domach najczęściej. Trzeba mu jednak oddać sprawiedliwość: funkcja przyprawy to zaledwie ułamek jego obszernego pola do popisu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Liście laurowe dla zdrowia
Niezwykłe właściwości liści laurowych sprawiają, że jest to produkt potrzebny nie tylko w koszyczku z przyprawami, ale również w... domowej apteczce. Zdarzyło nam się już pisać o tym, jak użyć wawrzynu do leczniczej aromaterapii. A co zyskamy na przygotowaniu z niego syropu? To proste. Już po kilku dniach stosowania będziemy mieli zdrowe gardło!
Liście laurowe to produkt, który okazuje się być wspaniałym remedium na typowo jesienno-zimowe dolegliwości. Jego działanie antybakteryjne, przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze to wręcz kompleksowy zestaw niezbędnych nam w tym chorobowym okresie mocy. Zawarte w wawrzynie olejki eteryczne i obecne w nich terpeny, geraniol, flawonoidy, cyneol i garbniki to bezwzględna odpowiedź na uprzykrzające nam życie choróbska. Warto podkreślić tu szczególnie korzystny wpływ listków laurowych na gardło.
Syrop z liści laurowych
Miksturę z wawrzynu przygotowuje się w prozaiczny sposób. 3 liście laurowe zagotowuje się w połowie szklanki wody, a następnie parzy przez 10 minut. Taki syrop dobrze jest wzbogacić później sokiem z cytryny i doprawić cukrem. Pije się go kilka razy w ciągu dnia, po 1 łyżeczce. Taka "terapia" trwa 3 dni — po tym czasie gardło powinno być ju w znacznie lepszym stanie.
Nie zapomnijmy o tym, by zawsze poświęcić chwilę na przeczytanie ewentualnych przeciwwskazań do zażywania takich naturalnych środków. W przypadku syropu z liści laurowych jest to m.in. przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, leków na cukrzycę i niektórych antybiotyków.