PrzepisZupyZamiast makaronu, dodaję nietypowe kluseczki. Rosół zyskuje leśny posmak

Zamiast makaronu, dodaję nietypowe kluseczki. Rosół zyskuje leśny posmak

W lasach pojawiły się już pierwsze maślaki, borowiki i prawdziwki. Warto wykorzystać je do przygotowania prostych, grzybowych kluseczek, które nadadzą zupie niepowtarzalnego, leśnego smaku i aromatu. Przygotujesz je w kilka chwil.

Dodaj do zupy. Smakują lepiej niż makaron
Dodaj do zupy. Smakują lepiej niż makaron
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

30.08.2024 | aktual.: 31.08.2024 17:56

W tym roku sezon grzybowy rozpoczął się nieco wcześniej, bowiem prawdziwki, maślaki, koźlarze czy borowiki pojawiły się już w drugiej połowie sierpnia. Choć szczyt sezonu dopiero przed nami, warto wykorzystać je w kuchni już teraz.

Można dodać do jajecznicy, zalać je octem czy… wykorzystać do przygotowania grzybowych kluseczek, które urozmaicą niedzielny rosół czy barszcz czerwony. Nadają wyjątkowego aromatu i są banalnie proste w przygotowaniu. Poznaj prosty przepis.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić kluseczki grzybowe?

Rosół to król niedzielnych obiadów. W niektórych domach spożywa się co najmniej raz w tygodniu. Zwykle podaje się go razem z makaronem, jednak najlepiej smakuje z dodatkiem miękkich, puszystych klusek, które niegdyś tak często przygotowywane były przez nasze babcie.

Jak je zrobić? To banalnie proste. Wystarczy zmieszać ze sobą mąkę, jajka i odrobinę soli, a tak przygotowaną masę przelać do wrzącej wody i gotować aż do wypłynięcia. W praktyce zajmuje to około pięciu minut.

To podstawowy przepis, który można dowolnie modyfikować. Warto wzbogacić go o świeże zioła (np. rozmaryn, bazylię) czy o grzyby. Takie kluski sprawdza się zarówno w przypadku zupy grzybowej, jak i rosołu, aromatycznego barszczu, a nawet pomidorowej. W ten prosty sposób wzniesiesz ich smak na zupełnie nowy poziom.

Kluski grzybowe — przepis

Jak zrobić kluski grzybowe? Możesz użyć zarówno świeżych, jak i suszonych grzybów. Świeże należy podsmażyć, a następnie zblendować na gładką papkę. Suszone wystarczy zmielić na pył w malakserze lub młynku do kawy. Reszki grzybowego pudru można wykorzystać jako przyprawę, np. do sosów, sałatek lub kanapek.

Składniki:

  • 6 kopiastych łyżek mąki pszennej,
  • 2 jajka,
  • 1 łyżka śmietany lub jogurtu,
  • 5 suszonych grzybów (lub 3 świeże),
  • sól,
  • pieprz.

Przygotowanie:

  1. Grzyby pokrój na małe kawałki, wrzuć je do malaksera i zmiel na gładki pył.
  2. Wyciągnij miskę. Wrzuć do niej puder z grzybów, szczyptę soli, szczyptę pieprzu, jajka, śmietanę oraz mąkę. Całość dokładnie wymieszaj.
  3. Zagotuj wodę. Kiedy zacznie wrzeć, wkładaj do niej po jednej łyżce masy. Po wypłynięciu gotuj je jeszcze przez minutę.
  4. Gotowe kluski przełóż do miski. Podawaj z ulubioną zupą.

Porada:

Używasz świeżych grzybów? Podsmaż je na patelni z dodatkiem masła. Kiedy zmiękną, zblenduj je na gładką papkę i dodaj je do gotowej masy.

Wybrane dla Ciebie