Zamiast placków ziemniaczanych, serwuję mazurskie farszynki. Tak pyszne, że nie nadążam z dokładkami
Mazurskie farszynki to tradycyjne danie kuchni mazurskiej, które cieszy się ostatnio dużą popularnością w całej Polsce. Są to kotlety ziemniaczane z farszem na bazie mięsa mielonego i jajek na twardo. Sycące i pyszne, stanowią doskonały pomysł na obiad. Przygotujcie od razu podwójną porcję!
25.01.2024 09:40
W dzisiejszych czasach, choć otoczeni jesteśmy kulinarnym bogactwem z całego świata, polska kuchnia regionalna staje się często zapomnianym skarbem. Mimo że uwielbiamy włoską pizzę, indyjskie curry czy japońskie sushi, nie warto zapominać o smakach, które skrywają się tuż obok. Przykładem niezwykle smacznego dania są mazurskie farszynki. Warto przyjrzeć się bliżej temu przepisowi, który z pewnością podbije serca smakoszy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mazurskie farszynki to rodzaj kotletów ziemniaczanych, które kryją w sobie soczysty farsz oparty na mięsie mielonym i jajkach na twardo. To nie tylko sycące, ale również energetyczne danie, doskonałe na obiad czy kolację. Długo po spożyciu tych pyszności nie odczujecie głodu. Moja rodzina je pokochała i zawsze prosi o dokładkę.
Mazurskie farszynki: tradycyjny przepis na sycące i pyszne kotlety
Smak i aromat mazurskich farszynek zawdzięczają połączeniu kilku składników o wyrazistych smakach. Ziemniaki nadają im charakterystyczną sytość i kremową konsystencję. Mięso mielone dodaje smaku i białka. Jajka sprawiają, że ciasto jest bardziej spójne i nie rozpada się podczas smażenia. A cebula i przyprawy nadają farszynkom wyrazistego aromatu.
Składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków,
- 300 g wieprzowego mięsa mielonego,
- 4 jajka,
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
- 1 cebula,
- sól i pieprz,
- smalec lub olej (do smażenia),
- majeranek (opcjonalnie do mięsa).
Przygotowanie:
- Ugotowane ziemniaki rozgniatam na gładkie purée. Po przestygnięciu dodaję do niego dwa surowe jajka, łyżkę mąki, dosolić do smaku i zagniatam na jednolitą masę.
- Następnie gotuję dwa jajka na twardo oraz smażę mięso z cebulą, doprawiając je solą, pieprzem i ewentualnie majerankiem. Po ostudzeniu składniki nadzienia łączę ze sobą – mielimy je przez maszynkę lub drobno siekamy.
- Z ziemniaczanej masy formuję kulki, a następnie rozgniatając je, tworzę placki. Do każdego z placków dodaję po łyżce nadzienia i zamykam ciastem, formując smaczne kotlety.
- Następnie smażę je na rozgrzanym oleju lub smalcu z obu stron, aż uzyskają rumiany kolor.
Oto kilka propozycji podania mazurskich farszynek:
- Jako samodzielne danie z dodatkiem surówki lub sałatki.
- Jako dodatek do rosołu lub zupy.
- W towarzystwie ulubionego sosu np. pomidorowego lub śmietanowego.
- W formie zapiekanki z dodatkiem sera i warzyw.