Zamiast przepłacać za chemię, serek topiony robię w domu. Wystarczy kilka składników
Ser topiony to smarowidło, które ma całą rzeszę fanów. Niestety, sklepowe gotowce, delikatnie mówiąc, pozostawiają wiele do życzenia pod kątem składu i jakości. Zamiast przepłacać za chemię i sztuczne dodatki, stawiam na domowy i prosty przepis.
26.02.2024 09:46
Domowy ser topiony to naprawdę bardzo prosta sprawa. Bazą jest twaróg, który na dodatek stanowi świetne źródło białka oraz wapnia. Kremowa konsystencja i śmietankowy smak przypadną do gustu nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Ze względu na prosty, czytelny i przede wszystkim zdrowy skład.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowy serek topiony
Przygotowanie serka topionego w domu jest niezwykle proste. Wystarczy kilka podstawowych składników i odrobina cierpliwości. Serek topiony sprawdzi się nie tylko jako dodatek do kanapek, ale również wzbogaci smak zup czy sosów.
Domowy serek topiony to nie tylko pyszny, ale również zdrowy zamiennik sklepowych serków topionych. Nie zawiera sztucznych dodatków i konserwantów, jest smaczny i przy tym zdrowy.
Składniki:
- 250 g twarogu tłustego lub półtłustego,
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 1 łyżeczka masła,
- żółtko,
- sól,
- kminek (opcjonalnie)
- dodatki smakowe (opcjonalnie): zioła, szczypiorek, czosnek.
Sposób przygotowania:
- Twaróg umieść w misce i posyp sodą oczyszczoną. Rozgnieć widelcem i odstaw na godzinę.
- Po upływie godziny umieść miskę z serem na garnku z wodą i zagotuj.
- Zmniejsz ogień do średniego i stale mieszając, top ser w kąpieli wodnej. Czas topienia sera może się różnić w zależności od rodzaju użytego twarogu. Należy obserwować ser i mieszać go stale, aby uniknąć przypalenia.
- Gdy ser stanie się płynny i pozbawiony grudek, dodaj kminek, masło, rozmącone żółtko i sól do smaku. Dokładnie wymieszaj.
- Gorący, płynny ser przelej do miseczki. Dla uzyskania bardziej stałej konsystencji schłodź go w lodówce.
- Ser możesz doprawić według własnych preferencji, dodając np. zioła, szczypiorek, czosnek lub pozostawić go w czystej, śmietankowej wersji.
Dodatki smakowe dodawaj do sera po jego roztopieniu i wymieszaniu z pozostałymi składnikami. Gotowy serek topiony przechowuj w lodówce. Smacznego!