Zanim dodam do zupy, mieszam śmietanę z innym składnikiem. Nigdy się nie warzy
Aby nadać zupie nutę delikatności lub podkręcić jej smak, często sięgamy po dodatek śmietany. Nieodpowiednio dodana może się jednak zwarzyć w zupie i zepsuć końcowy efekt dania. Jest jednak prosty sposób, aby tego uniknąć.
19.09.2023 09:17
Odrobina śmietanki do zupy to obowiązkowy punkt gotowania kalafiorowej, ogórkowej czy też szczawiowej. Wlanie jej bezpośrednio do garnka nie jest jednak najlepszym pomysłem, bo może się zwarzyć. Pływające później w wywarze śmietanowe farfocle wyglądają nieapetycznie i niekorzystnie wpływają na końcowy efekt naszej pracy. Można jednak uniknąć tej wpadki w prosty sposób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dodawać śmietanę do zupy?
Gęstą śmietanę wymieszaj wcześniej z serkiem topionym. Dzięki konsystencji serka śmietanka nie wpłynie negatywnie na teksturę zupy, a smak dania nabierze nowego charakteru. y. Zupa stanie się bardziej kremowa, jedwabista i wyjątkowo apetyczna. Ten patent świetnie sprawdzi się przy zupach krem, jak brokułowa.
Jeśli jednak smak serka nie pasuje do twojej potrawy, sięgnij po stary, dobry i sprawdzony sposób, czyli hartowanie. Odlej niewielką ilość zupy do osobnej miseczki, dodaj śmietanę i dokładnie wymieszaj. Następnie wlej z powrotem zawartość miseczki do garnka. Do śmietany warto dodać też odrobinę cukru, który wydobędzie więcej smaku na przykład z zupy pomidorowej.
Magda Gessler radzi, aby przy zabielaniu zupy nie patrzeć na kalorie i sięgnąć po tłustą śmietanę. Lepiej nie wybierać tutaj chudszego jogurtu naturalnego, bo może to negatywnie wpłynąć na całość. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc czasem nie warto z niego rezygnować. Jogurt naturalny ma również większą tendencję do zwarzenia się. Im mniejsza zawartość tłuszczu w produkcie, tym łatwiej o jego zwarzenie. Jeśli jednak obawiasz się dodawania śmietany, sięgnij po kremówkę. Jej konsystencja ułatwi zabielanie.
Jak zagęścić zupę?
Zupę zagęścić można nie tylko śmietaną. Sprawdzą się zblendowane na gładkie puree warzywa, przede wszystkim ziemniaki. Dodaj 2-3 sztuki do gotowania, wyjmij, zblenduj i dorzuć do zupy. Możesz sięgnąć również po zasmażkę, czyli wodę wymieszaną z mąką w proporcji 1:1. Wlewaj ją cienkim strumieniem, cały czas mieszając. W ten sposób możemy zagęścić zupy grzybowe, fasolowe lub gulaszowe.