PoradyZanim użyjesz piekarnika, pamiętaj o 1 rzeczy. Inaczej może szybko się popsuć

Zanim użyjesz piekarnika, pamiętaj o 1 rzeczy. Inaczej może szybko się popsuć

Nowy piekarnik - jak zacząć z niego korzystać, aby służył jak najlepiej i jak najdłużej? Czy wystarczy rozpakować i umyć? Wydawałoby się, że to proste pytania, czy jednak na pewno?

Piekarnik wymaga wypalania - zrób to prawidłowo z moimi poradami
Piekarnik wymaga wypalania - zrób to prawidłowo z moimi poradami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Copyright:Andrey Atanov (Ivanovich)
Małgorzata Kijowska

14.10.2024 07:57

Każde nowe urządzenie ma w sobie pozostałości preparatów chemicznych użytych podczas produkcji. Nie wszystkie dają się usunąć podczas zwykłego mycia, a do niektórych po prostu nie uda się dotrzeć. Jedynym więc sposobem jest wypalenie (przepalenie) piekarnika przed pierwszym użyciem. Tylko taka metoda pozwoli na całkowite pozbycie się chemii, a co za tym idzie bezpieczne korzystanie. To również doskonały sposób na dezynfekcję i likwidację drobnych zanieczyszczeń takich jak pył, kurz czy inne drobinki. Wypalenie piekarnika jest poza tym prostą metodą na szybkie sprawdzenie stanu technicznego urządzenia. Mniejsze lub większe usterki, niewielkie pęknięcia czy odpryski, które mogą być zaczątkiem poważniejszej awarii, przy takim wypalaniu na pewno wyjdą.

Jak wypalić piekarnik przed pierwszym użyciem?

  • Zacznij od usunięcia wszystkich zabezpieczeń: usuń kawałki folii, styropianu, kartoniki i ewentualny papier.
  • Dokładnie sprawdź stan techniczny piekarnika, czy nie ma widocznych uszkodzeń, a wszystkie otwory wentylacyjne są odsłonięte. Każdy ruchomy element powinien być na swoim miejscu.
  • Ustaw piekarnik w jego docelowym miejscu, wypoziomuj go i podłącz. Ważne: podłącz piekarnik bezpośrednio do gniazda z uziemieniem w bezpieczny sposób. Nie korzystaj z przedłużacza.
  • Włącz piekarnik i ustaw maksymalną temperaturę na około pół godziny. Po tym czasie wyłącz go, otwórz drzwiczki i pozwól ostygnąć. Warto w tym czasie otworzyć okno w pomieszczeniu, gdyż może unosić się mało przyjemny zapach.
  • Po wystygnięciu piekarnika możesz go bezpiecznie umyć przecierając wilgotną szmatką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy wypalać piekarnik częściej, czy tylko po zakupie?

Warto piekarnik przepalić co jakiś czas, zwłaszcza kiedy często piecze się mięsa. Osadzający się na ściankach tłuszcz może pozostawiać zapach, który podczas pieczenia na przykład ciasta, może nieco przeszkadzać. To również dobry sposób na regularne czyszczenie urządzenia. Z jaką częstotliwością warto wypalać piekarnik? Przy częstym użytkowaniu można to robić co 3-4 miesiące.

Szybki demontaż drzwiczek piekarnika

Czy wiesz, że możesz w szybki sposób zdemontować drzwiczki piekarnika? Nie wszyscy wiedzą, ale drzwiczki piekarnika w prosty i szybki sposób dają się zdemontować. To pomaga umyć zarówno piekarnik jak i same drzwiczki, które przecież również są narażone na zabrudzenia. Zwłaszcza między szybami gromadzi się brud trudny do szybkiego usunięcia. Wielu z nas narzeka na taką zabrudzoną szybę, której nie da się domyć w normalny sposób oraz na problem z dotarciem do szczelin drzwiczek. Tymczasem demontaż rozwiązuje te problemy, a solidne czyszczenie przestaje być utrapieniem, trwa znacznie krócej i jest efektywne. Jak zdemontować drzwiczki piekarnika - sprawdź jakie to proste:

  1. Otwórz drzwiczki i zlokalizuj zawiasy, a następnie blokadę. Jest to przycisk lub mała dźwignia - odblokuj drzwiczki.
  2. Niektóre drzwiczki mogą wymagać odkręcenia śrub, choć większość korzysta z opcji nie wymagającej użycia śrubokręta.
  3. Unieś delikatnie drzwiczki, aby wysunąć je z zawiasów i zdejmij je. Mogą być ciężkie, więc warto mieć obok kogoś do pomocy.
  4. Moje wskazówki są bardzo ogólne, więc warto zapoznać się ze szczegółową instrukcją lub zadzwonić na infolinię producenta. Pamiętaj, że każdy producent ma swoje technologie i swoje metody.

Jak na co dzień dbać o piekarnik?

Po każdym użyciu warto przetrzeć wnętrze piekarnika wilgotną szmatką. Czy korzystać z mocnych detergentów? Jeśli piekarnik jest myty regularnie i na bieżąco to nie ma takiej potrzeby. Odrobina płynu do naczyń powinna wystarczyć. Papka z sody oczyszczonej i wody pomaga pozbyć się większych zabrudzeń, ale nie oczekuj cudów, bo przy starych i zapieczonych zabrudzeniach nie da rady. Wtedy będzie trzeba sięgnąć po profesjonalny preparat do czyszczenia piekarnika. Najprostszym więc sposobem jest regularne czyszczenie i wypalanie piekarnika co jakiś czas. Aby nasze urządzenia służyły nam jak najdłużej i nie sprawiały problemów, warto o nie dbać. I to na co dzień, a nie od święta, czyli dwa razu do roku. Zadbane urządzenie na pewno zrewanżuje się bezproblemową pracą.

Wybrane dla Ciebie