Zauważyłeś białe paski na piersi kurczaka? Większość nie ma pojęcia, co oznaczają
Kupując piersi z kurczaka w sklepie, na pewno natrafiliście na te pokryte białymi paseczkami. Cienkie prążki układające się równolegle do włókien mięsa oznaczają, że mamy do czynienia z produktem gorszej jakości. Dlaczego? Czy pierś z kurczaka z białymi paskami jest niebezpieczna dla zdrowia?
14.08.2023 18:35
Białe paski widoczne na piersiach kurczaka nie są uważane za niebezpieczne dla zdrowia, ale nie wróżą też niczego dobrego. Mogą sugerować, z jakiej hodowli pochodzą kurczęta, czym były karmione i jak. Wbrew powszechnej opinii białe prążki nie oznaczają, że kurczak chorował. Są jednak oznaką produktu gorszej jakości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Białe paski na piersiach z kurczaka. Co oznaczają?
Cienkie białe linie, które widać na mięsie z kurczaka, to nic innego jak tłuszcz. Rozwija się naturalnie w miarę wzrostu kurczaka i nie zawsze jest widoczny gołym okiem. Białe paski świadczą o jakości mięsa z piersi kurczaka - im jest ich więcej, tym gorzej dla konsumentów. Paski te, wskazując na większość ilość tłuszczu, oznaczają degradację jakości produktu.
Natomiast na ilość białych pasków widocznych na piersiach kurczaka wpływają m.in. tempo wzrostu kurcząt i pasza, jaką są karmione. Jak tłumaczy Kelsey Keener, hodowca kurcząt z Sequatchie Cove Farms, farmy w Tennessee w rozmowie z yahoo.com, zwiększenie dawki paszy w celu szybszego wzrostu zwierząt z większym prawdopodobieństwem spowoduje powstawanie pasków. Stąd też ekologiczne kurczaki, które dorastają wolniej, nie posiadają białych pasków na ciele lub występują one u nich bardzo rzadko.
Czy można bezpiecznie jeść piersi z kurczaka z białymi paskami?
Paski na piersiach kurczaka nie są oznaką choroby i są uważane za bezpieczne do spożycia. Niektóre badania sugerują, że paski minimalnie zwiększają zawartość tłuszczu w piersi kurczaka. Dla przykładu: 170-gramowa pierś z kurczaka bez kości i skóry może zawierać około dwóch gramów tłuszczu, podczas gdy pierś tej samej wielkości z widocznymi marmurkami ma sześć gramów tłuszczu. Obie nadal są uważane za niskotłuszczowe źródła białko.