Zauważyłeś na kiszonej kapuście? Zobacz, co to oznacza, zanim zdecydujesz się ją zjeść
Co jest oznaką psucia się kiszonki, a co wynikiem procesu fermentacji? Dużo zdradza kolor kiszonej kapusty, jeszcze więcej zapach, ale w tym wszystkim łatwo o pomyłkę. Sprawdź, kiedy produkt nadaje się do jedzenia, a co przemawia za tym, by wylądował w koszu.
24.10.2023 15:26
Kapusta kiszona to zimowy hit na dostarczenie organizmowi wielu substancji odżywczych i wzmocnienie odporności: jest bogata w witaminy, minerały, błonnik i probiotyki. Jednak aby cieszyć się jej smakiem i właściwościami, trzeba ją odpowiednio przechowywać i regularnie sprawdzać jej jakość. Niekiedy bywa, że wygląd kapusty kiszonej pozostawia wiele do życzenia. Jakie sygnały powinny niepokoić?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak rozpoznać, że kapusta kiszona się zepsuła?
Kapusta kiszona podlega procesowi fermentacji mlekowej, w którym cukry zawarte w warzywie są przekształcane przez bakterie fermentacji mlekowej w kwas mlekowy. Ten właśnie w wyniku tego procesu kapusta nabiera charakterystycznego kwaśnego smaku i zapachu. Ponadto kwas mlekowy chroni warzywo przed rozwojem niepożądanych mikroorganizmów. Jednak jeśli warunki przechowywania kapusty nie są odpowiednie, może dojść do psucia się produktu. Jakie zatem są oznaki tego, że kiszonka się zepsuła?
- zmiana koloru na szary, szare plamy - jest to spowodowane utlenianiem się barwników zawartych w kapuście, rozwojem pleśni lub grzybów;
- nieprzyjemny zapach gnilny lub octowy - powstaje w wyniku rozwoju bakterii gnilnych lub drożdży, które produkują niepożądane kwasy organiczne;
- obecność pleśni, różowy osad - wywołane przez zanieczyszczenie kapusty, nieszczelne zamknięcie naczynia lub przechowywanie w nieodpowiednich warunkach.
Co zrobić, żeby uniknąć psucia się kapusty kiszonej? Przede wszystkim należy dbać o higienę naczyń i narzędzi używanych do jej przygotowania i przechowywania. Ważne jest również to, czy podczas kiszenia zachowane zostały odpowiednie proporcje soli i przypraw, które hamują rozwój niepożądanych mikroorganizmów. Ponadto kiszonka powinna być przechowywana w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej w temperaturze od 0 do 10 stopni Celsjusza.
Co NIE świadczy o tym, kiszonka jest zepsuta?
Nie wszystkie zmiany w kapuście kiszonej oznaczają, że jest ona zepsuta. Niektóre z nich są naturalnymi efektami fermentacji i nie wpływają negatywnie na jakość i smak produktu. Nie należy się więc martwić, jeśli kapusta ma np. ciemnobrązowy odcień. Kwas mlekowy obniża pH warzywa, co w rezultacie sprawia, że staje się ciemniejsze. Nie powinny niepokoić też białe osady na powierzchni (o ile nie są to kożuchy pleśni) - to najpewniej kożuch fermentacyjny, o którym szerzej pisaliśmy TUTAJ.