Zbieram kasztany i je blenduję. Dzięki temu zaoszczędziłam sporo pieniędzy
Jesienne spacery warto połączyć ze zbieraniem kasztanów. Dzieci wykorzystają je do przygotowania ludzików, a dorośli sięgną po nie podczas... prania. Ten prosty patent pozwoli zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy bez większego wysiłku. Tylko pamiętaj, to nie są kasztany jadalne.
18.09.2023 | aktual.: 18.09.2023 12:29
Czasami ceny na półkach potrafią przyprawić o zawroty głowy. Wtedy warto sobie przypomnieć o patentach naszych babć oraz naturalnych środkach, które możemy przygotować z darów natury. Chociaż kasztany najczęściej kojarzą nam się z ludzikami, które tworzą przedszkolaki albo pieczonymi na Placu Pigalle, to ich właściwości wykorzystasz w swoim domu. Sięgnij po nie na spacerze i zamień w prosty, domowy detergent do prania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wykorzystać kasztany?
Kolczaste owoce kasztanowca zwyczajnego dojrzewają w okolicach przełomu sierpnia i września. Kiedy zielone torebki pękają, wtedy brązowe, błyszczące nasiona wysypują się z nich i opadają z drzewa. Dzieje się to zazwyczaj w drugiej połowie września. To idealny czas, aby podczas rodzinnego spaceru zebrać trochę kasztanów. Pamiętaj, że gatunek występujący w parkach czy ogrodach nie nadaje się do jedzenia. Takie kasztany można jednak wykorzystać w inny sposób.
Kasztany, podobnie jak indyjskie orzechy piorące, zawierają obfite ilości saponin, czyli substancji, które są związkami powierzchniowo czynnymi. Zadaniem związków powierzchniowo czynnych jest obniżenie napięcia powierzchniowego roztworów wodnych. W uproszczeniu oznacza to, że ułatwiają usunięcie zabrudzeń z tkaniny, która jest zanurzona w wodzie. Dzięki temu kasztany mogą pełnić rolę naturalnego detergnetu.
Kasztany do prania
Zebrane kasztany umyj, przełóż do woreczka i rozbij tłuczkiem. Przerzuć masę do blendera, zmiel na drobny proszek i przełóż go na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Proszek wysusz na słońcu lub w piekarniku. Gdy będzie już suchy, przesyp do słoika i szczelnie zamknij. Przed rozpoczęciem prania należy wymieszać 4 łyżki proszku z filiżanką gorącej wody. Następnie płyn należy przecedzić do innego naczynia. Ta ilość powinna wystarczyć na co najmniej dwa cykle prania. Kasztanowy płyn wlej do przegródki na proszek do prania.
Tak przygotowany płyn możesz przechowywać do tygodnia.
Sposób na pranie w kasztanach bez mielenia
Jeśli jednak obawiasz się, że twój blender nie poradzi sobie z twardymi kasztanami, jest jeszcze jeden sposób. Kasztany wydłub z łupiny i przekrój na ćwiartki. Wrzuć do woreczka na pranie lub zawiązanej skarpety i umieść w bębnie pralki. Ten patent sprawdzi się przy praniu ubrań o niezbyt mocnym stopniu zabrudzenia.