Zerwij garść i zrób pyszny napar. To najlepsze domowe zioło na odchudzanie
Nasturcja większa pochodzi z rejonów Ameryki Południowej. Szczególnie znana jest w Peru, ale ze względu na piękny wygląd i właściwości prozdrowotne uprawia się ją na całym świecie. Jak tłumaczy na TikToku znana zielarka, roślina ta wspomoże walkę z nadprogramowymi kilogramami.
12.07.2023 | aktual.: 12.07.2023 21:09
"To najlepsze domowe zioło na odchudzanie" - mówi specjalistka w nagraniu udostępnionym w social mediach. Ewa Kozioł jest dyplomowaną zielarką i propagatorką zdrowego trybu życia. W mediach działa jako blogerka ("Zielony Zagonek"), publikuje również treści w kanałach społecznościowych. W jednym z nich poruszyła temat wpływu nasturcji na odchudzanie.
Zobacz także
Ewa Kozioł: nasturcja pomoże w odchudzaniu
Zielarka tłumaczy, że zarówno liście, jak i kwiaty nasturcji pomogą w walce z dodatkowymi kilogramami. Jak podkreśla, wodne wyciągi z suchego ziela i kwiatów nasturcji pozytywnie działają na trawienie oraz mają właściwości żółciotwórcze i żółciopędne. Nasturcja wpływa też na regulację rytmu wypróżnień i zapobiega kamicy żółciowej. Co więcej, pomoże zniwelować uczucie ciężkości po posiłku.
Roślina ta jest bogata w glukozynolaty, organiczne związki siarki, które stymulują trawienie, przyspieszając przemianę materii. Związki te wykazują też działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Mogą pomóc w zwalczaniu infekcji układu moczowego, gardła, płuc i skóry. Nasturcja zawiera również związki, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi. To zaś przyczynić się może do utrzymania zdrowia serca i zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Zastosowanie nasturcji. Jak przygotować roślinę do spożycia?
Nasturcja znana była już w starożytnym Peru. Inkowie nie hodowali jej wyłącznie jako rośliny ozdobnej. Nasturcja stanowiła wówczas stały element ich diety. Wierzono, że roślina ta pomaga zachować dobre zdrowie. Europejczycy odkryli nasturcję w czasie podboju Ameryki Południowej w XVI wieku i wyhodowali jej większą odmianę o pomarańczowych kwiatach.
Ewa Kozioł poleca, by z nasturcji przygotować napar. Receptura jest bardzo prosta: wystarczy przygotować 2 łyżki świeżych liści lub kwiatów nasturcji (lub jedną łyżkę suszonych) i zalać je szklanką przegotowanej, gorącej wody. Napar należy przykryć i odstawić na około 15 minut. Kiedy ostygnie, można dosłodzić go miodem do smaku.