Zrób na śniadanie zamiast zwykłej owsianki. Z tym modnym dodatkiem smakuje jak z najlepszej restauracji
Masz już dość klasycznej owsianki? Przygotuj na śniadanie hit ostatnich miesięcy, czyli pistacjankę – kremową, aksamitną, o bogatym smaku zapewnianym przez pistacje. To także prawdziwa bomba energetyczna i źródło cennych składników odżywczych.
29.10.2024 | aktual.: 29.10.2024 09:10
Śniadanie powinno być najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, pomagającym w rozpoczęciu go w dobrym nastroju oraz dostarczającym energii nie tylko na resztę poranka, ale również kolejne godziny. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i rezygnuje z fatalnych nawyków, np. picia po przebudzeniu napojów energetycznych.
Chętnie poszukujemy natomiast nowych, ciekawych przepisów na zdrowe i pożywne śniadania, a w internecie takich pomysłów nie brakuje, niestety nie zawsze korzystnych dla zdrowia. Na szczęście nie dotyczy to jednego z przebojów ostatnich miesięcy, czyli pistacjanki. To "podkręcona" wersja tradycyjnej owsianki, której smaku nadają orzechy pistacjowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przygotować ulubiony śniadaniowy przysmak influencerów?
Płatki i pistacje – superduet
Bazą potrawy pozostają oczywiście płatki owsiane, wytwarzane z oczyszczonego ziarna owsa, które najpierw jest suszone, a później rozdrabniane i krojone.
Nieprzypadkowo zalicza się je do tzw. żywności funkcjonalnej, czyli świetnie wpływającej na nasze zdrowie. Stanowią skarbnicę błonnika pokarmowego (o szczególnie wysokiej zawartości frakcji rozpuszczalnej ), białka (skrywają go więcej niż inne zboża), nienasyconych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza cennego kwasu linolowego), witamin z grupy B, witaminy E oraz innych silnych przeciwutleniaczy (kwasów hydroksybenzoesowych i hydroksycynamonowych oraz fitynianów).
Długo można wyliczać korzyści płynące z regularnego spożywania płatków owsianych. Jedzenie owsianki pozwala obniżać poziom "złego" cholesterolu LDL, reguluje pracę jelit i poprawia ich perystaltykę, pobudza procesy przemiany materii, pozytywnie wpływa na gospodarkę węglowodanową i lipidową (zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych), wzmacnia odporność immunologiczną (neutralizując szkodliwe działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za szybsze starzenie organizmu oraz sprzyjających wielu poważnym schorzeniom, w tym nowotworom), poprawia sprawność fizyczną i umysłową, a także działa korzystnie na zęby, skórę czy włosy.
Zawarte w płatkach owsianych beta-glukany obniżają indeks glikemiczny pokarmów i odczuwany apetyt (modulując stężenie leptyny i greliny, czyli hormonów odpowiedzialnych za regulację ośrodka głodu i sytości). Dlatego powinni po nie sięgać cukrzycy oraz osoby wszyscy, którzy pragną uniknąć nadwagi czy otyłości.
Dużo wartości skrywają również orzechy pistacjowe. Mają niepowtarzalny, słodkawy smak, dlatego od wieków stanowią istotny składnik licznych potraw, choćby tureckiej baklawy czy francuskiego pasztetu – terriny.
Pistacje, dzięki zawartości nienasyconych (MUFA) i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA), steroli roślinnych, witamin i składników mineralnych stanowią wartościowe uzupełnienie codziennego jadłospisu. Najskuteczniej ze wszystkich orzechów obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL.
Dzięki wysokiej zawartości witamin z grupy B, zwłaszcza B1, pistacje świetnie wpływa na układ nerwowy, łagodząc zmęczenie, znużenie czy kiepski nastrój, co pozwala w nocy lepiej wypocząć, a rano obudzić się rześkimi i pełnymi energii.
Przepis na pistacjankę
Płatki owsiane, najlepiej górskie (pół szklanki) wsypujemy do rondelka i zalewamy mlekiem, krowim lub roślinnym, np. owsianym (szklanka) i dosypujemy szczyptę soli. Gotujemy na małym ogniu przez 5-7 minut, często mieszając, aż owsianka zgęstnie, a płatki zmiękną. Jeśli chcemy uzyskać rzadszą konsystencję, dolewamy więcej mleka.
Zdejmujemy rondelek z ognia i dodajemy łyżkę kremu pistacjowego (możemy go kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub internecie). Dokładnie mieszamy, by krem dobrze się rozprowadził i nadał owsiance smaku. Jeśli lubimy słodsze śniadania, dodajemy jeszcze miód lub syrop klonowy (łyżkę), ewentualnie także łyżeczkę nasion chia, które dodatkowo wzbogacą danie o cenne kwasy omega-3.
Pistacjankę przekładamy do miseczki i dekorujemy świeżymi owocami (borówki, maliny, winogrona) oraz posiekanymi pistacjami.