Zrób napar z 3 składników i pij po jedzeniu. Problem ze wzdętym brzuchem i gazami zniknie
Błędy żywieniowe, stres, choroby jelit, nietolerancje pokarmowe - to tylko kilka z licznych przyczyn powstawania wzdęć. Nie tylko specyfiki z apteki pomogą uporać się z tym problemem. Istnieją naturalne sposoby na złagodzenie tej wstydliwej dolegliwości, a jednym z nich jest picie naparów z ziół.
24.10.2023 14:14
Wzdęcia to stan, w którym żołądek lub jelita są napięte i przepełnione gazami. Towarzyszy temu uczucie rozdęcia, ból, dyskomfort, a nawet nudności. Stan ten wywołuje wiele czynników, m.in. nieodpowiednia dieta, połykanie powietrza, palenie papierosów, picie napojów gazowanych lub stres. Chcąc pozbyć się uporczywego problemu wzdęć, zazwyczaj sięgamy po farmaceutki, jednak nie jest to jedyna opcja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak pozbyć się wzdęć domowym sposobem?
Mięta pieprzowa, koper włoski i rumianek to trzy zioła, które mają korzystny wpływ na układ trawienny i pomogą pozbyć się wzdęć. Przygotuj napar z tej mieszanki i pij po każdym posiłku lub w razie potrzeby. Taki napój nie tylko pomoże pozbyć się wzdęć, ale też poprawi samopoczucie i zdrowie całego układu pokarmowo.
Składniki:
- 1 saszetka rumianku lub 1,5 g koszyczka rumianku,
- 1 saszetka kopru włoskiego lub 2 g owocu kopru włoskiego,
- 1 saszetka mięty pieprzowej lub 2 g suszonych liści,
- 2 szklanki wody.
Sposób przygotowania: zioła zalej wrzącą wodą i pozostaw pod przykryciem na 8-10 minut. Pij po lekkim przestudzeniu.
Zobacz także
Zioła na wzdęcia: mięta pieprzowa, koper włoski, rumianek
Mięta pieprzowa działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, przez co ułatwia usuwanie nadmiaru gazów. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, co zapobiega rozwojowi niepożądanej flory bakteryjnej w jelitach. Mięta pieprzowa wspomaga też trawienie tłuszczów i zapobiega nudnościom.
Koper włoski pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, co ułatwia trawienie i zapobiega zaparciom. Ma silne działanie wiatropędne, czyli ułatwia wydalanie gazów z jelit. Koper włoski łagodzi także skurcze żołądka i jelit oraz refluks.
Rumianek ma działanie przeciwskurczowe, przeciwzapalne i uspokajające. Pomaga przy bólach brzucha, niestrawności, zgadze i wzdęciach. Rumianek zwiększa też wydzielanie żółci, co poprawia trawienie tłuszczów.