Babcia nie marynowała. Zalewała grzyby tym płynem, zakręcała słoik i zachowywały wszystkie właściwości
Wracasz z lasu z koszami, które wypełnione są grzybami? Wiadomo, że wszystkich nie da się wykorzystać do bieżących potraw. Trzeba przygotować z nich zapasy na zimę. Suszenie, mrożenie, marynowanie to dobrze znane sposoby. A może wypróbujesz grzyby w solance? To sprawdzony sposób mojej babci.
10.10.2024 10:56
Leśne grzyby świeże w potrawach są pyszne, ale gdy mamy ich nadmiar trzeba zabierać się za przetwory. I to szybko po powrocie do domu, bo grzybów nie powinno się długo przechowywać, maksymalnie do dwóch dni. Najczęstsze metody to suszenie i mrożenie. Trochę zapomniane jest zalewanie grzybów solanką. A ten prosty sposób mojej babci warto znać. Dzięki niemu grzyby zachowują swój naturalny smak i aromat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić grzyby w słoiku bez octu?
Przepis na grzyby w słoiku bez octu przyda się, kiedy chcemy zakonserwować świeżo przyniesione z lasu borowiki, koźlarze, podgrzybki lub kurki. Można też w ten sposób przechowywać maślaki, ale trzeba pamiętać o usunięciu skórki z ich kapeluszy. Swoje walory smakowe zachowają również rydze w solance. Grzyby solone na zimę w słoikach mogą zyskać jeszcze więcej smaku. Wystarczy doprawić zalewę czosnkiem, zielem angielskim czy liściem laurowym, to typowe przyprawy do grzybów. Gdy chcesz przełamać smak, użyj rozmarynu, tymianku czy estragonu.
Ważne! Grzyby w solance przydadzą się do wielu różnych potraw, od zup po pierogi i sosy. Przed użyciem wystarczy je wypłukać lub wymoczyć, żeby pozbyć się nadmiaru soli.
Grzyby w solance
Składniki:
- 2 kg świeżych grzybów,
- 1 l wody
- 300 g soli
Sposób przygotowania:
- Grzyby dokładnie przebierz, oczyść i umyj. Gotuj w dużym garnku przez ok. 15 minut, a następnie odcedź i włóż do wyparzonych słoików.
- W rondelku zagotuj wodę z solą, mieszaj tak długo, aż kryształki się rozpuszczą.
- Zalej grzyby solanką i zakręć słoiki. Pasteryzuj przez 30 minut, a następnie odstaw do ostygnięcia.