Babcia piekła zamiast chleba. Kiedyś był daniem ubogich, dziś hit regionalnych restauracji
Pamiętam, jak babcia rzucała na blachę pieca kaflowego kawałki ciasta, które zostawały jej po lepieniu pierogów. Podpłomyki najlepiej smakowały z masłem i szczyptą soli, czasami smarowałam je dżemem. To wspaniałe wspomnienie dzieciństwa.
19.03.2024 | aktual.: 20.03.2024 11:04
Geniusz tkwi w prostocie i dlatego też takimi nazwać można słynne podpłomyki. Receptura na proste placuszki przetrwała wieki, by dzisiaj znów wznieść się na fali popularności. W dobie powrotu do korzeni, do kuchni naszych przodków, podpłomyki stają się potrawą szalenie popularną, serwowaną w wielu restauracjach, mimo że dawniej stanowił pokarm ubogich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podpłomyk - ta sama receptura od wieków
Podpłomyki przygotowywali dawni Słowianie i jadali je tak, jak dzisiaj jada się chleb. Powszechność tego zwyczaju utrzymała się do czasów średniowiecza. Wtedy znano już chleb, ale był wyrobem luksusowym, dostępnym codziennie tylko dla zamożnej części społeczeństwa. W jadłospisie pozostałych to proste do przygotowania podpłomyki stanowiły podstawową, codziennie dostępną formę pieczywa.
Sposób przygotowania podpłomyków nie zmienił się od wieków. Podstawowym składnikiem placuszków jest mąka, głównie pszenna, do której dodaje się również sól, wodę oraz w zależności od preferencji zioła lub przyprawy (najczęściej jest to czarnuszka i kminek). Ze składników wyrabia się elastyczne ciasto, a z niego formuje owalne placki i umieszcza na rozgrzanej, suchej (bez użycia tłuszczu) patelni prażąc z dwóch stron. Historyczną metodą wypieku podpłomyków było układanie ich na żarze, mocno rozgrzanych w ognisku kamieniach, a później na blasze umieszczonej nad ogniem.
Zobacz także
Podpłomyki z patelni. Przepis
Składniki:
- 300 g mąki pszennej,
- 250 ml ciepłej wody,
- 3 g soli.
Przygotowanie:
- Sól wymieszaj w ciepłej wodzie (do rozpuszczenia), a następnie dodaj wodę do miski z mąką. Wymieszaj całość do połączenia składników. Z powstałej masy wyrób gęste, miękkie, lekko klejące się ciasto.
- Podsyp blat mąką. Gotowe ciasto podziel na 12 kawałków. Każdy kawałek rozwałkuj na okrągły, cienki placek.
- Podpłomyki podsmażaj na rozgrzanej, suchej patelni. Każdy placuszek podpiekaj, aż na jego powierzchni pojawią się brązowe plamki – zajmie to nie więcej niż 1 minutę na każdą stronę.
- Gotowe podpłomyki podawaj z masłem i ziołami, pastami kanapkowymi lub na słodko - z dżemem.