Babcia pokazała mi, jak zrobić klarowny wywar na galaretę. Sposób jest banalnie prosty
Galareta wieprzowa, drobiowa czy wegetariańska? Wszystkie one rządzą się podobnymi prawami. Jedno z nich dotyczy estetyki, a za nią niewątpliwie odpowiedzialny jest zagęszczony bulion. W jaki sposób uzyskać efekt jego klarowności? To bardzo proste, ale samemu trudno na to wpaść.
12.12.2023 19:33
Żeby galareta wyszła pyszna, nie można skupiać się jedynie na mięsie, ale również na wywarze, w którym później rozpuszczamy żelatynę. To ważna zasada, bez której przestrzegania efekt okaże się niesatysfakcjonujący. A co zrobić, żeby zagęszczony wywar stworzył idealnie klarowną, przezroczystą galaretę? Tu trzeba zastosować pewien babciny trik...
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Galareta niczym rosół
Nietypowo wyglądające dania, takie jak galareta, nie smakują wszystkim. Według mnie stoją za tym dwie przyczyny. Po pierwsze, do niektórych potraw trzeba dojrzeć. Po drugie, jeśli i ty należysz do osób, które nie przepadają za świąteczną galaretą, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedyś po prostu spróbowałeś jej niesmacznej wersji.
Z niewiadomych przyczyn niektórzy kucharze zapominają, że dobra galareta to doprawiona galareta. Nie ma tu mowy o żadnych półśrodkach. Nie można darować sobie kilku składników, przypraw i ziół aromatyzujących wywar, a następnie liczyć na pozytywny efekt. Co to, to nie. I jeszcze jedno: galareta powinna być elegancko przezroczysta. Jak to zrobić?
Galareta czysta jak zła
Istnieją dwie sprawdzony metody klarowania wywaru na galaretę. Oba są niezłe, przy czym jeden jest nieco bardziej "łopatologiczny", a drugi — cwany. Pierwszy polega na przecedzeniu wywaru przez sito wypełnione gazą. Dopiero później dodaje się do niego żelatynę oraz pokrojone mięso i warzywa.
Drugi patent, pochodzący prosto od babci, zakłada użycie białek kurzych jaj. Należy ubić je na średnio sztywną pianę, którą następnie trzeba wyłożyć na wierzch wywaru. Piana bez problemu zbierze wszystkie szumowiny i nieczystości z zupy. Na koniec musimy się jej pozbyć — ostrożnie, najlepiej łyżką cedzakową. Dzięki temu zabiegowi przecedzanie przyniesie jeszcze lepszy efekt, a galareta będzie przezroczysta jak nigdy!