Pokrusz liście laurowe i zaparz jak herbatę. Napar łagodzi bóle reumatyczne i pomaga schudnąć
Za spożywaniem naparu z liści laurowych przemawia wiele - ten mało popularny napój wykazuje wszechstronne działanie, choć najczęściej zachwalane są jego właściwości oczyszczające, przeciwbólowe czy ułatwiające trawienie. Taka kuracja nie powinna trwać długo, ale wystarczą trzy dni, by poczuć dobroczynne działanie liści wawrzynu.
12.12.2023 16:22
Liście laurowe to nie tylko przyprawa aromatyzująca sosy, mięsne potrawki czy zupy. Suszone liście wawrzynu szlachetnego mogą stać się bazą cennego dla zdrowia naparu. Zwolennicy medycyny naturalnej zachwalają jego właściwości, wskazując, że działa detoksykacyjnie. Jakie jeszcze korzyści wynikają ze spożywania herbaty z liści laurowych?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie są właściwości naparu z liści laurowych?
Napar z liści laurowych pobudza metabolizm i ułatwia spalanie tłuszczu, a także działa moczopędnie i oczyszczająco, usuwając z organizmu nadmiar wody i toksyn. Regularne spożywanie napoju może też zmniejszyć apetyt i zapobiegać napadom głodu. Przez to, że napar z liści laurowych stymuluje wydzielanie soków trawiennych i enzymów, ułatwia trawienie pokarmu i zapobiega wzdęciom, zaparciom i niestrawności. Ponadto wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które chronią układ pokarmowy przed infekcjami i stanami zapalnymi.
Liście laurowe zawierają związki, takie jak polifenole, które poprawiają wrażliwość komórek na insulinę i regulują poziom glukozy we krwi. Ponadto zioła te wykazują właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu bólów głowy, migren, bólów stawów, mięśni i menstruacyjnych. Napar z liści laurowych może też zmniejszać stan zapalny w organizmie i obniżać poziom cholesterolu i ciśnienia krwi.
Jak zrobić napar z liści laurowych?
Napar z liści laurowych jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy, że weźmiesz ok. 5 gramów suszonych liści laurowych i zalejesz je 250 ml wrzącej wody. Następnie przykryj naczynie i odstaw na 15-20 minut, aby napar nabrał aromatu i mocy. Następnie przecedź go i ostudź. Co ważne: nie powinno się przekraczać dawki w ilości jednej szklanki dziennie. Napój najlepiej jest popijać cały dzień, małymi łykami. Ponadto taka kuracja naparem z liści laurowych powinna trwać trzy dni, po tym czasie należy zrobić co najmniej tydzień przerwy (napar jest bardzo silny, w przypadku przedawkowania może doprowadzić do krwotoku).
Kto nie powinien pić naparu z liści laurowych?
Napar z liści laurowych jest naturalnym i środkiem, jednak istnieją pewne przeciwwskazania i skutki uboczne, które należy wziąć pod uwagę przed jego stosowaniem. Przede wszystkim nie powinny go stosować kobiety w ciąży, osoby z chorobami nerek i wątroby, osoby z alergią oraz przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe, przeciwnadciśnieniowe, nasenne czy przeciwbólowe (napar z liści laurowych może nasilać lub osłabiać ich działanie). Przed zastosowaniem domowych środków leczniczych, zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem.