Moja babcia zawsze robi na Wigilię. To ulubione danie całej rodziny
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć tradycyjnych potraw. W każdym domu są jednak dania, które nieco odchodzą od schematu. Moja babcia co roku na stole stawia pyszną kaszę mannę z sosem. Na to danie wszyscy czekają bardziej niż na pierogi.
Kasza manna kojarzy się przede wszystkim z przedszkolnym przysmakiem, serwowanym w towarzystwie soku malinowego lub wiśniowego. Świetnie sprawdzi się również w słonym wydaniu. Na Wigilię warto podać ją z pysznym sosem grzybowym. To pyszna odmiana od klasycznych krokietów, pierogów i uszek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowa kasza manna
Kasza manna, znana również jako semolina, jest popularnym składnikiem w polskiej kuchni od wielu pokoleń. Jest lekkostrawna, dzięki czemu chętnie sięgają po nią osoby z wrażliwym układem pokarmowym. Kasza manna zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, B3) oraz minerały takie jak cynk, fosfor, miedź i żelazo, a także witaminę E, znaną ze swoich właściwości utleniających.
Kasza manna jest także źródłem argininy, aminokwasu odgrywającego kluczową rolę w procesie syntezy tlenku azotu, co wpływa korzystnie na leczenie i zapobieganie wielu chorobom. Regularne spożywanie kaszy manny sprzyja poprawie stanu zdrowia w przypadku schorzeń takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie, dzięki obniżeniu stężenia trójglicerydów w organizmie.
Kasza manna z sosem grzybowym
Kaszę mannę do tego dania podać można na różne sposoby. Można ugotować ją na sztywno i pokroić po wystudzeniu w kostkę lub przygotować pyszne kluski. Można ugotować ją też jak każdą inną kaszę, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Do kaszy manny możesz podać sos z grzybów leśnych lub z pieczarek. W tym drugim przypadku skusić się będą mogli również młodsi domownicy - grzyby leśne można spożywać od 12. roku życia.
Składniki:
Kluski z kaszy
- 500 ml mleka,
- 60 g masła,
- 200 g kaszy manny,
- 2 jajka,
- szczypta soli,
- szczypta gałki muszkatołowej.
Sos grzybowy
- 20 g suszonych grzybów (np. borowików, podgrzybków).
- 1 cebula.
- 2 ząbki czosnku.
- 200 ml śmietanki 30 procent,
- 2 łyżki masła,
- sól i pieprz do smaku,
- liść laurowy,
- ziele angielskie,
- łyżeczka mąki pszennej do zagęszczenia.
Sposób przygotowania:
- Suszone grzyby zalej ciepłą wodą i odstaw na około 30 minut, aż zmiękną. Następnie odcedź, a wodę z namaczania zachowaj.
- Na rozgrzanym maśle zeszklij drobno posiekaną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek.
- Dodaj odsączone i pokrojone suszone grzyby. Smaż przez kilka minut, aż odparuje nadmiar wody.
- Wlej wodę, w której namaczały się grzyby, oraz śmietankę. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj przez kilka minut, aż sos zgęstnieje.
- Jeśli chcesz, aby sos był gęstszy, rozpuść mąkę pszenną w niewielkiej ilości zimnej wody i dodaj do sosu. Całość dokładnie wymieszaj.
- Dodaj liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz do smaku. Gotuj jeszcze przez chwilę, aby przyprawy się wydzieliły.
- Mleko zagotuj z odrobiną soli i z masłem.
- Wsyp kaszę manną i gotuj, aż powstanie gęsta, odklejające się od naczynia i łyżki masa.
- Przełóż do miski, dodaj jajka, gałkę muszkatołową i dokładnie wymieszaj.
- Formuj łyżką małe kluski i wrzucaj na wrzątek. Gotuj przez 3-4 minuty od wypłynięcia.
Kluski z kaszy manny lub ugotowaną kaszę manną polej przygotowanym sosem grzybowym. Smacznego!