O wiele łatwiejsza niż krokiety czy uszka. Już od dawna podaję ją zamiast nich do barszczu w święta
Barszcz czerwony u każdego z nas może smakować inaczej. Nie tylko z tego powodu, że inaczej doprawiamy zupę. Chodzi oczywiście o dodatki. Ich lista jest długa: uszka, paszteciki, krokiety, fasola. U mnie od lat liczy się jeszcze inny dodatek, bardzo znany w kuchni francuskiej.
15.12.2024 | aktual.: 15.12.2024 16:06
Bardzo lubię kuchnię francuską, a tarta to jedno z moich ulubionych dań. Przygotowuję je zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Zawsze ich bazą jest kruche ciasto. Gdy opanuje się technikę jego przygotowania, upieczenie żadnej tarty nie jest problemem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Piekę tartę i mam więcej czasu
Trata to danie niezwykle uniwersalne. Francuzi twierdzą, że da się upiec dosłownie ze wszystkimi dodatkami. Można je dowolnie dobierać, układać z nich najbardziej smakowite kompozycje. Doskonale nadają się do tego składniki, tak dobrze znane z tradycyjnych, wigilijnych dań. Okazuje się, że farsz z kiszonej kapusty z suszonymi grzybami świetnie pasuje do kruchego ciasta. W dodatku decydując się na taką tartę, bardzo oszczędzam czas. To tylko jeden wypiek, a potem wystarczy ją pokroić. To zabiera znacznie mniej czasu niż lepienie uszek czy przygotowywanie pasztecików.
Sekrety kruchego ciasta
Kruche ciasto to fundament każdej tarty, a jego przygotowanie jest naprawdę szybkie. Potrzebnych jest tylko kilka składników, ale kluczowa jest precyzja i trzymanie się proporcji. Najważniejsze, aby mąka była przesiana, co zapewni ciastu lekkość. Masło, musi być zimne, wprost z lodówki, wtedy ciasto będzie odpowiednio kruche. Ciasto należy szybko zagnieść, aby składniki zbytnio się nie ogrzały. Na zakończenie trzeba uformować z niego kulę, owinąć i schładzać w lodówce przez co najmniej 30 minut. To ważny krok, który zapewnia odpowiednią konsystencję ciasta.
Najważniejsza kapusta
Farsz do tarty przygotowuję i doprawiam podobnie, jak ten do pierogów. Wszystko zaczyna się od kupienia dobrej, niezbyt kwaśniej kapusty. Kupując ją warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie i najlepiej wybierać taką od lokalnych producentów. Jest znacznie smaczniejsza od tej paczkowanej. Najlepsze dodatki to oczywiście suszone grzyby z własnych zbiorów. Warto także dorzucić kilka suszonych śliwek, które sprawią, że farsz nabierze głębszego smaku. Tarta będzie też wyśmienicie pasowała do barszczu czerwonego.
Tarta z kiszoną kapustą i grzybami
Składniki:
Na ciasto:
- 250 g mąki
- 150 g zimnego masła
- łyżka śmietany
- 1/2 łyżeczki soli
Na farsz:
- 400 g kiszonej kapusty,
- 1 cebula,
- 40-50 g suszonych grzybów, prawdziwków lub podgrzybków, wcześniej namoczonych,
- 5 suszonych śliwek
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 3 ziarna jałowca,
- listek laurowy,
- 3 łyżki masła,
- sól i pieprz świeżo mielony do smaku.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od przygotowania ciasta. Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj pokrojone zimne masło, sól oraz śmietanę. Szybko zagnieć ciasto.
- Ciasto uformuj w kulę, owiń folią i włóż do lodówki na 30 minut.
- Obgotuj grzyby, możesz użyć wody w której się moczyły.
- Kapustę przepłucz na durszlaku i odciśnij, a potem drobno pokrój. Zalej ją wodą, dodaj ziele, jałowiec i listek laurowy. Gotuj około 45-60 minut. Po ugotowaniu kapusty wyjmij z niej przyprawy.
- Na patelni rozgrzej masło i przesmaż posiekaną cebule. Potem dodaj drobno pokrojone grzyby.
- Dodaj cebulę i grzyby do kapusty, a także drobno pokrojone śliwki. Farsz dopraw solą i pieprzem do smaku.
- Ciasto wyjmij z lodówki i wyklej nim formę do tarty, ponakłuwaj spód widelcem. Podpiecz go przez 10 minut w 190 stopniach Celsjusza.
- Na podpieczony spód nałóż farsz i piecz kolejne 30 minut. Podawaj z barszczem czerwonym.
- Możesz też przygotować więcej ciasta i przykryć wierzch tarty dodatkową warstwą. Pamiętaj wówczas, aby je także ponakłuwać widelcem przed włożeniem do piekarnika.