Nigdy nie zalewaj grzybów taką wodą. Staną się twarde jak kamień, a ich smak się zmieni
Za charakterystycznym smakiem wielu świątecznych potraw kryją się suszone grzyby. To ważny powód, by jesienią pieczołowicie zbierać prawdziwki i podgrzybki. Są niezastąpione do kapusty, pierogów, a nawet śledzi. Jednak jeden, mały błąd może zmienić smak suszonych grzybów.
08.12.2024 11:43
Suszone grzyby są niezastąpionym dodatkiem w wielu potrawach, ale wymagają odpowiedniego przygotowania. Wiadomo, trzeba je wymoczyć. Choć ta czynność wydaje się niezwykle prosta, lepiej wiedzieć, jak to zrobić prawidłowo. Mały błąd może sprawić, że grzyby będą twarde.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Suszone grzyby to ważny składnik tradycyjnych potraw
Suszone grzyby słyną z intensywnego smaku i głębokiego aromatu. Wystarczy nawet niewielki dodatek prawdziwków czy podgrzybków, by potrawa wiele zyskała. Jednak żeby tak było, trzeba je odpowiednio przygotować. Dzięki moczeniu grzyby stają się bardziej miękkie, szybciej się więc ugotują. Ten proces ma znaczenie z jeszcze jednego powodu. Podczas niego zostaną wypłukane resztki piasku i innych zanieczyszczeń, których nie udało się pozbyć przed suszeniem. Należy to jednak zrobić tak, żeby przy okazji nie pozbawić grzybów aromatu.
Łatwo o błąd przy moczeniu grzybów
Podczas świątecznych przygotowań łatwo o błąd, który często wynika po prostu z pośpiechu. Zagotowała się woda w czajniku więc szybko zalewasz grzyby? To właśnie wrzątek sprawia, że twardnieją, tracą aromat i wartości odżywcze. Suszone grzyby należy moczyć w letniej wodzie. Powinna ona całkowicie je pokryć, by równomiernie wchłaniały wilgoć. Woda po moczeniu grzybów jest bardzo esencjonalna, można ją wykorzystać do przygotowania sosu czy zupy.
Wykorzystaj ten trik
Masz suszone grzyby nie z ostatniego sezonu? Starsze podgrzybki czy prawdziwki będą smaczniejsze, gdy wzbogacisz wodę, w której będą się moczyć. Dodatek cebuli czy liści laurowych doda im smaku. Stary, sprawdzony sposób to także moczenie grzybów w letnim, osolonym mleku. Sprawia ono, że są delikatniejsze.
Jak długo moczyć grzyby? To zależy od ich rodzaju, a także tego, jak długo grzyby były wcześniej przechowywane. Najlepiej kontrolować ten proces. Zbyt krótko moczone grzyby będą twarde, a kiedy będą w wodzie zbyt długo, stracą konsystencję i aromat. Podgrzybki i prawdziwki powinny być dobrze przygotowane już po 2 godzinach moczenia. W mleku trzeba je moczyć około 4 godzin.