Babcia ze Śląska przygotowała mi zupę. Od razu prosiłam ją o przepis
Kuchnia polska skrywa w sobie mnóstwo pyszności, które do tej pory pozostały przez wiele osób nieodkryte. Jednym z przepisów, który zasługuje na większą popularność jest oberiba, czyli śląska zupa z kalarepą. Gdy spróbowałam jej po raz pierwszy, przepadła.
06.11.2023 | aktual.: 06.11.2023 11:10
Kalarepa to warzywo, które nieco traktowane jest po macoszemu. Najczęściej ląduję w sałatkach lub jako prosta przekąska, jednak Ślązacy potrafią zrobić z niego pożytek. Oberiba, bo tak po śląsku mówi się na kalarepę, to zupa, którą pokochałam od pierwszej łyżki. Gdy przygotowała ją po raz pierwszy znajoma babcia, byłam nastawiona nieco sceptycznie. Po spróbowaniu wszystkie wątpliwości zniknęły. Chociaż każda gospodyni przygotowuje ją nieco inaczej, to mają wspólne składniki: kalarepki, ziemniaki, wywar z jarzyn oraz koperek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zupa oberiba
Zupa ta kojarzy mi się z letnimi obiadami, pełnymi warzyw i delikatnego smaku. Kalarepę dostać można w sklepach niemal przez cały rok, więc oberibę je się nie tylko w krótkim okresie lata. Przepis jest prosty i całkiem szybki w przygotowaniu.
Składniki:
- 2-3 kalarepy z liśćmi,
- 5-6 średnich ziemniaków,
- 1 marchew,
- 1 pietruszka,
- 1 cebula,
- 3-4 łyżki smalcu,
- 100 ml śmietany,
- 1,4 l bulionu warzywnego,
- liście laurowe,
- ziele angielskie,
- koperek,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki, marchewkę, pietruszkę oraz kalarepę obieram.
- Liście kalarepy szatkuję. Marchewkę i pietruszkę kroję w plasterki, ziemniaki i kalarepę w kostkę.
- W rondlu rozgrzewam smalec, masło lub olej roślinny i wrzucam posiekaną cebulę. Gdy się zeszkli, dorzucam pokrojone warzywa i przesmażam całość, podlewając odrobiną bulionu.
- Dorzucam kilka ziaren ziela angielskiego, liście laurowe i zalewam całość pozostałym bulionem. Zagotowuję. Na koniec dorzucam posiekany drobno koperek.
- Gdy zupa się zagotuje, dorzucam poszatkowane liście kalarepy i doprawiam całość solą oraz pieprzem.
Zupę zagęszczam śmietaną. Odlewam do kubeczka wywar i mieszam ze śmietaną tak, aby zahartować całość. Wlewam do zupy, mieszam i gotuję chwilę. Śmietanę lub gęsty jogurt naturalny możesz dodać również bezpośrednio na talerz. Smacznego!
Jeśli chcesz zobaczyć, jak dokładnie przygotować tę pyszną zupę, koniecznie zobacz film na kanale: Dieta rozdzielna.