Babciny przepis na sos pomidorowy jest najlepszy. Świetnie pasuje do gołąbków
Gołąbki z sosem pomidorowym to klasyk, który kojarzy mi się z dzieciństwem. Do tego zestawu podawane były tłuczone ziemniaki, które również polewałam sosem. Był tak dobry, że nie mogłam się powstrzymać przed oblizaniem talerza. Kremowy i pachnący ziołami sos pomidorowy sprawdzi się nie tylko do gołąbków, ale także do pulpecików, kotletów mielonych lub zrazów.
Sos pomidorowy do gołąbków można zrobić na dwa sposoby. Pierwszy bazuje na wywarze, w którym gotowały się gołąbki. Wystarczy dodać do garnka przecier pomidorowy, doprawić solą, pieprzem, zagęścić mąką lub śmietaną. To prosty sposób na sos z wykorzystaniem wywaru. Jednak taki sos w garnku trudno jest zagęścić. Jeśli chcesz, żeby był bardziej esencjonalny, dodaj cebulę, czosnek i zredukuj sos na patelni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sos ze świeżych pomidorów czy z przecieru?
W sezonie letnim polecam zrobić sos ze świeżych pomidorów, na przykład typu limo, które bardzo łatwo obiera się ze skórki. Jesienią dobrze jest wykorzystać domowe przetwory, w których zamknięty jest smak lata. Jeśli nie masz zapasu domowego przecieru pomidorowego, możesz sięgnąć po passatę ze sklepu.
Jak przygotować sos pomidorowy do gołąbków?
Jeśli decydujesz się na świeże pomidory, zanurz je na 2-3 minuty w gorącej wodzie. Ostrożnie wyjmij, a następnie przy pomocy ostrego nożyka zdejmij skórkę. Wytnij też gniazda nasienne.
Składniki:
- 1 kg pomidorów lub 500 ml przecieru pomidorowego,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 cebule,
- 1 łyżka masła,
- sól i pieprz do smaku,
- świeża lub suszona bazylia.
Wykonanie:
- Na rozgrzaną patelnię wrzuć łyżkę masła. Dodaj drobno posiekaną cebulę i zeszklij ją na średniej mocy palnika.
- Następnie dodaj czosnek starty na tarce o drobnych oczkach. Podsmaż z cebulą przez ok. 5 minut.
- Dodaj pomidory obrane ze skórek lub domowy przecier. Całość wymieszaj. Podgrzewaj przez 15 minut, aby sos nabrał smaku. Dopraw solą i pieprzem.
- Na koniec posyp świeżą lub suszoną bazylią.
Jak zagęścić sos pomidorowy?
Aby sos był odpowiednio gęsty, wcale nie trzeba żadnych dodatków. Wystarczy temperatura i czas, który pozwoli na odparowanie wody. Jeśli nie masz czasu na redukcję sosu, możesz dodać mąkę pszenną lub śmietanę.
Mąkę rozmieszaj w osobnym naczyniu w niewielkiej ilości zimnej wody. Zahartuj ją, czyli do zimnej mieszanki dodaj 1-2 łyżki gorącego sosu z patelni. Następnie przelej na patelnię i wymieszaj.
Jeśli chcesz dodać kwaśną śmietanę 12 proc. lub 18 proc., zahartuj ją w taki sam sposób. W przypadku słodkiej śmietany 30 proc. ten dodatkowy krok nie jest potrzebny.