Bez gotowania, mieszania i stania przy garach. Na Wszystkich Świętych robię tylko taki bigos
Przygotowanie bigosu wcale nie musi oznaczać długich godzin spędzonych przy kuchni, mieszania i pilnowania, czy potrawa się nie przypala. Można zrobić go całkowicie bez stresu. W dodatku wyjdzie pyszny i aromatyczny.
08.10.2024 09:33
Bigos to jedna z naszych ulubionych potraw. Nic więc dziwnego, że pojawia się często na stołach podczas świątecznych dni. Jego zaletą jest także to, że wystarczy odgrzać, a świetnie smakuje nawet kilka dni po przygotowaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Im dłużej, tym lepiej
Bigos ma sporo zalet. A wady? Dla wielu z nas to dość żmudne przygotowania. Ta potrawa musi się naprawdę długo gotować, by wszystkie składniki uwolniły swoje aromaty. Najważniejsze to kiszona i świeża kapusta, które gotuje się z dodatkiem mięsa, wędlin, suszonych grzybów i owoców. Wielu kucharzy twierdzi, że im dłużej się go podgrzewa, tym jest lepszy. W trakcie trzeba go pilnować, by się nie przypalił. To tradycyjny sposób przygotowania tej potrawy.
Mieszanie jest niepotrzebne
A jakby bigos przygotować inaczej? Zwłaszcza, że przed 1 listopada raczej nie mamy zbyt dużo czasu na pracochłonne potrawy. Ten sposób jest prostszy i mniej angażujący od wersji klasycznej. Kilka lat temu wypróbowałam bigos pieczony w piekarniku. Bardzo zasmakował mojej rodzinie i co roku wszyscy się o niego dopominają. Dlatego właśnie od takiego bigosu zaczynam sezon na tą potrawę. Po powrocie z cmentarza, kiedy wszyscy trochę zziębnięci, zasiadają do stołu, danie znika z talerzy w oka mgnieniu.
Bigos z piekarnika
Składniki:
- 1 główka białej kapusty,
- 2,5 kg kapusty kiszonej,
- 30 g grzybów suszonych,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- kawałek selera,
- 4 cebule,
- 30 g suszonych śliwek,
- 1 golonka z kością,
- 500 g kiełbasy,
- 300 g boczku wędzonego,
- 500 g pieczarek,
- 6 liści laurowych,
- 7 szt. ziela angielskiego,
- 6 owoców jałowca,
- 1 łyżka majeranku,
- 1 łyżeczka mielonego kminku,
- 5 łyżek mielonej papryki słodkiej,
- 40 g koncentratu pomidorowego,
- olej do smażenia
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
- Grzyby i śliwki namocz. Golonkę oczyść, wstaw do garnka i gotuj przez godzinę.
- Do mięsa dodaj włoszczyznę i gotuj 40 minut. Wywar ostudź, a golonkę wyjmij.
- Kapustę białą poszatkuj i obgotuj przez 5 minut. Kapustę kiszoną odciśnij i pokrój. Cebulę i pieczarki posiekaj i podsmaż na oleju. Kiełbasę i boczek pokrój w kostkę i również podsmaż.
- Przygotuj brytfannę. Wyłóż do niej najpierw cebulę i pieczarki, a następnie kiełbasę, boczek, obie kapusty oraz posiekane grzyby i śliwki. Zalej koncentratem pomidorowym, a na nim umieść golonkę. Dorzuć też przyprawy i wlej bulion. Wymieszaj.
- Naczynia przykryj pokrywką i wstaw do rozgrzanego do 160°C piekarnika. Piecz 2 godziny. Przez kolejne dwa dni piecz bigos przez godzinę, tym razem w 180 stopniach.