Bez podważania zakrętki i stukania. Tak odkręcisz bez wysiłku zassany słoik
Przetwory zawekowane na zimę to luksus. W szczelnie zamkniętych słoikach możesz zatrzymać smak pomidorów dojrzewających w lipcu czy śliwek we wrześniu. Domowe konfitury i warzywne sosy przygotowane samodzielnie są o wiele tańsze i często także zdrowsze niż podobne produkty ze sklepu. Problem pojawia się przy otwieraniu. Mocno zassane wieczka skutecznie zapobiegają zepsuciu zawartości, ale są zmorą, gdy musisz szybko otworzyć słoik.
Dlaczego tak trudno odkręcić słoik z domowymi przetworami? To zasługa procesu pasteryzacji. Gdy dobrze zakręcony słoik z gorącą zawartością stygnie, pod nakrętką zmniejsza się ciśnienie. Schłodzona wewnątrz warstwa powietrza nie napiera się już z taką samą siłą na ścianki słoika. Tworzy się podciśnienie, którego widocznym efektem jest zassana, wklęsła pokrywka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grzybki w occie od Magdy Gessler. Polacy ocenili smak i cenę
Najczęstsze sposoby na otwieranie słoików
Kiedy nie jesteś w stanie odkręcić słoika w dłoniach, prawdopodobnie pierwszą rzeczą, po którą sięgasz, jest wilgotna ściereczka. Materiał zwiększa tarcie między dłońmi a pokrywką, co może ułatwić zadanie. Jednak w przypadku mocno zawekowanych przetworów, często nie jest to wystarczająca pomoc.
W ruch idą sztućce – noże stołowe, trzonki od łyżek lub łyżeczek. Niestety, taka metoda często skutkuje uszkodzeniem zarówno sztućców, jak i wieczka, a nawet słoika. Wypaczona pokrywka nie nadaje się już do ponownego wykorzystania. Poprzez powstałe nieszczelności będzie przenikać powietrze do kolejnych przetworów, powodując zepsucie tak misternie przygotowanych musów z dyni czy przecierów pomidorowych. Co więcej, ukruszone drobinki szkła mogą dostać się do żywności, stwarzając zagrożenie dla zdrowia.
Jak skutecznie otworzyć słoik bez wysiłku i ryzyka uszkodzenia pokrywki?
Dobrą, choć mniej popularną, metodą jest włożenie pokrywki pod gorący strumień wody. Rozgrzane metalowe wieczko spowoduje ponowną zmianę ciśnienia wewnątrz słoika, a co za tym idzie, ułatwi jego odkręcenie. Jednak również przy tej metodzie należy zachować ostrożność.
Zbyt duża różnica temperatur może spowodować pęknięcie szkła. Nie zanurzaj więc słoika w gorącej wodzie prosto po wyjęciu go z lodówki. Poczekaj, aż ogrzeje się do temperatury pokojowej, a następnie włóż na chwilę do wrzątku.
Jeśli nie masz dostępu do gorącej wody w kranie, zanurz słoik odwrócony wieczkiem do dołu w garnku z gorącą wodą. Pamiętaj o rękawicy kuchennej lub owiń słoik ściereczką, aby zapobiec poparzeniu.