Biały nalot nie zawsze jest szkodliwy. Polacy wyrzucają kilogramy dobrej kiełbasy
26.12.2023 07:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Biały nalot na kiełbasie to częsty powód, dla którego Polacy wyrzucają do kosza pełnowartościowe wędliny. Tymczasem nie zawsze jest to konieczne. Sprawdź, jak rozpoznać, czy kiełbasa jest zepsuta, a kiedy można ją spokojnie zjeść.
Biały nalot na kiełbasie wydaje się być jednym z tych zjawisk, które automatycznie budzą niepokój i wskazują na potencjalne zagrożenie zdrowia. Czy jednak zawsze jest takie złe, jak się wydaje? Okazuje się, że biała warstwa na kiełbasie nie zawsze jest szkodliwa. Sprawdźmy, jak odróżnić niebezpieczny nalot od nieszkodliwej krystalizacji, a także dlaczego Polacy wyrzucają kilogramy dobrej kiełbasy wbrew jej faktycznej jakości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biały nalot czy pleśń? Jak rozróżnić?
Kiedy spojrzymy na kiełbasę i zobaczymy biały nalot, naturalną reakcją jest niepokój. Tradycyjnie uważamy, że wszelkie zmiany koloru na wędlinie to sygnał, że lepiej jej unikać. Jednak nie każda biała warstwa jest jednoznacznie szkodliwą pleśnią. Najczęściej, gdy kiełbasa jest niewłaściwie przechowywana, pleśń pojawia się w postaci szarych, niebieskich lub zielonkawych plam. Warto jednak wiedzieć, że biały nalot to coś zupełnie innego - skrystalizowana sól i białko.
Zobacz także
Białe osady na kiełbasie są wynikiem naturalnego procesu krystalizacji soli i białka. To zjawisko, które wcale nie musi nas niepokoić. W rzeczywistości kiełbasa z białym nalotem może być symbolem jej wysokiej jakości. W jakich sytuacjach zatem możemy śmiało spożywać kiełbasę z białym nalotem? Otóż prawie zawsze, gdyż jest to oznaka, że użyte składniki były wysokiej jakości, a sam proces produkcji przebiegał prawidłowo.
Jak przechowywać kiełbasę?
Aby kiełbasa zachowała świeżość przez dłuższy czas, należy ją przechowywać w lodówce, w temperaturze od 2 do 6 stopni Celsjusza. W przypadku suszonych szynek, takich jak kiełbasy, kabanosy czy salami, czas przechowywania może się wydłużyć do 10 dni.
Jak rozpoznać zepsutą kiełbasę?
Przyjrzyj się jej dokładnie i powąchaj - zmysły wzroku i węchu pomogą ci ocenić stan wędliny. Jeżeli jej powierzchnia stała się śliska, a w środku nabrała szarawej lub bladej barwy, bez wahania wyrzuć produkt. Tak samo postąp, jeżeli zauważysz widoczną pleśń lub zielonkawo-niebieskie przebarwienia. Gnijącą kiełbasę poznasz również po nieprzyjemnym zapachu. Nawet jeżeli wygląda ona na świeżą, ale jej zapach jest zjełczały, nie ryzykuj swoim zdrowiem.