Bób zamykam w słoikach i kiszę na dwa sposoby. Na zimę robię duży zapas
Smak lata to zdecydowanie gotowany bób w towarzystwie masła oraz koperku. Sezon jest krótki, więc warto wykorzystać go w pełni. Co roku robię spore zakupy na rynku i przygotowuję kiszony bób do słoika w dwóch pysznych odsłonach: klasycznej z solą oraz z dodatkiem chilli.
27.07.2024 06:27
Kiszenie to jeden z najlepszych sposobów na konserwowanie żywności. W polskich domach znany jest od wieków, chociaż z kiszonkami najbardziej kojarzy się kapusta i ogórki. Kisić można jednak znacznie więcej, na przykład bób.
Czy kiszony bób jest zdrowy?
Podobnie jak inne kiszonki, bób kiszony jest doskonałym źródłem probiotyków – korzystnych bakterii, które wspierają pracę układu pokarmowego i wspomagają odporność. Kiszenie bobu pozwala na zachowanie jego wartości odżywczych, a dodatkowo zwiększa zawartość witamin z grupy B oraz witaminy K.
Na dodatek kiszony bób jest łagodniejszy dla układu pokarmowego niż świeży, dzięki czemu może być lepiej tolerowany przez osoby cierpiące na problemy trawienne.
Przepis na kiszony bób
Przygotowanie kiszonego bobu jest naprawdę proste i poradzi sobie każdy, nawet jeśli wcześniej nie kisił nawet ogórków. Przygotować go można w dwóch smacznych wersjach - klasycznej z solanką oraz z chill dla miłośników ostrości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Składniki:
Kiszony bób
- 2 gałązki kopru,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 cm korzenia chrzanu,
- 250 g podgotowanego bobu.
Kiszony bób z chili:
- 1 papryczka chili
- 2 plasterki świeżego imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 1 liść laurowy
- 2 plastry czerwonej cebuli
- 1 łyżeczka ziaren gorczycy
- 250 ml solanki
Sposób przygotowania:
Solanka: Zagotuj wodę w proporcji 1 łyżka soli na 1 litr wody.
Kiszony bób: Podgotuj bób w posolonej wodzie. Na dnie słoika umieść gałązki kopru. Dodaj obrane ząbki czosnku, korzeń chrzanu i wsyp bób. Ponownie dodaj czosnek, chrzan i koper. Zalej solanką i szczelnie zakręć.
Kiszony bób z chilli: Do słoika wrzuć papryczkę chilli, dwa plastry świeżego imbiru, czosnek, liść laurowy, czerwoną cebulę oraz podgotowany bób. Dodaj kolejną papryczkę, ponownie czerwoną cebulę, pieprz i nasiona gorczycy. Zalej solanką.
Po kilku dniach słoiki są już gotowe. Jeśli chcesz je przechowywać dłużej, pamiętaj o pasteryzacji.
Do czego wykorzystać kiszony bób?
Jego kwaskowaty smak świetnie komponuje się z wieloma innymi składnikami, dodając potrawom charakteru i oryginalności. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do pieczonych mięs, zastępując tradycyjne ogórki kiszone. Można dorzucić go również do sałatek, na przykład do kultowej jarzynowej czy sałatki z jajkiem i majonezem. Można zjeść go również na kanapce lub po prostu jak przekąskę.