Borówki amerykańskie nie dla wszystkich. Niektórzy z nas powinni ich unikać
Pośród wielu wspaniałych cech borówek amerykańskich, jest też kilka takich, przez które te smaczne owoce nie powinny trafiać w ręce niektórych osób. Warto to wiedzieć, zanim zaczniemy zajadać się bez opamiętania fioletowymi, soczystymi kuleczkami. Może to właśnie nam nie wolno tego robić?
30.06.2024 08:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przyglądając się właściwościom borówki amerykańskiej, nie sposób nie odnieść wrażenia, że ten leśny produkt to właściwie samo dobro. Inne owoce mogą mu pozazdrości skali tych korzyści. Borówki mają od groma witamin (A, B, C, E, PP), minerałów (magnezu, miedzi, selenu, żelaza i wapnia), a także wykazujących przeciwutleniające i antynowotworowe działanie antocyjanów. Rewelacyjnie wpływają na skórę, wzrok, mózg i prawidłowy poziom cholesterolu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wygląda to wszystko nad wyraz imponująco, prawa? Dlaczego więc uparcie twierdzimy, że niektórzy ludzie nie powinni spożywać borówek amerykańskich? Cóż, nie jest to nasza opinia, lecz niepodważalny fakt. Co więcej, to nawet więcej niż jedna grupa osób. To przykre, ale prawdziwe; warto to wiedzieć, bo konsekwencje niedostosowania się do tych zasad są dokuczliwe.
Borówki amerykańskie nie dla wszystkich
Na początek krótki truizm. Oczywiście po borówki amerykańskie nie powinny sięgać osoby uczulone na ten owoc. Na szczęście takie wykluczenie pokarmowe jest bardzo rzadkie. Warto jednak zauważyć, że kolejne przeciwskazanie dotyczy nietolerancji fruktozy, w którą borówki są bogate. Chociaż owoce te mają niski indeks glikemiczny, to nie poleca się ich spożywania podczas przyjmowania leków przeciwcukrzycowych.
Borówki amerykańskie nie powinny być jedzone również przez osoby cierpiące na choroby związane z nerkami. Dlaczego? Taka dolegliwość często oznacza wysoki poziom potasu, a leśne owoce mają go w sobie nawet 90 mg na 100 g produktu. Podczas stosowania diety niskopotasowej należy więc zachować szczególną ostrożność.
Co ciekawe, lekarze zabraniają jedzenia borówek także osobom chorym na fawizm. Ta rzadka choroba dotyczy przede wszystkim roślin strączkowych (dlatego fawizm jest określany chorobą bobową), ale, jak się okazuje, również borówki amerykańskie dołączają w tym przypadku do produktów zabronionych.