PoradyBób może poważnie zaszkodzić. Te osoby powinny zachować szczególną ostrożność

Bób może poważnie zaszkodzić. Te osoby powinny zachować szczególną ostrożność

Kto nie powinien jeść bobu?
Kto nie powinien jeść bobu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | mimagephotos

18.06.2024 19:47, aktual.: 18.06.2024 21:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon na bób rozkręcił się na dobre. Wielu z nas uwielbia jego smak, bo jest niepowtarzalny. Poza tym to popularne warzywo strączkowe ma mnóstwo wartości odżywczych. Jednak, jak się okazuje, nie jest dobre dla każdego. Czasami trzeba się go wręcz wystrzegać.

Bób ma sporo zalet. To przede wszystkim świetne źródło błonnika, którego tak potrzebujemy, by układ trawienny pracował sprawnie. Dzięki niemu dłużej nie czujemy głodu i unikamy podjadania miedzy posiłkami. Ma też dużo białka, kwasu foliowego, witamin, do tego nie zawiera tłuszczu. Jednak mimo to są sytuacje, kiedy może zaszkodzić.

Choroba bobowa. Co to jest?

Zjedzenie, a nawet sam zapach bobu może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji u osób chorych na fawizm, który nazywany jest też chorobą fasolową bądź chorobą bobową. Na szczęście to bardzo rzadkie schorzenie. Odpowiada za nie mutacja genetyczna. Powoduje ona niedobór enzymu, który doprowadza do tego, że czerwone krwinki żyją znacznie krócej. To może prowadzić do niedokrwistości. U chorych na fawizm po zjedzeniu bobu pojawiają się wymioty, bóle głowy, bóle w okolicy lędźwiowej i ból brzucha, żółtaczka, niedokrwistość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto nie powinien jeść bobu?

Jest jeszcze kilka schorzeń, przy których zaleca się wykreślenie z menu bobu.

Dna moczanowa. Bób zawiera sporo związków purynowych, które są groźne przy tym schorzeniu. Puryny mają wpływ na zwiększenie produkcji kwasu moczowego, który odkładając się w tkankach i w stawach, trwale je uszkadza.

Cukrzyca. Surowy bób ma indeks glikemiczny na poziomie 40, jednak po ugotowaniu wzrasta aż do 80. Dlatego większe ilości bobu przy tym schorzeniu nie są wskazane.

Kamica purynowa. W tym przypadku powód jest ten sam, co w przy dnie moczanowej. Wysoka zawartość puryn w bobie może skutkować odkładaniem się w drogach moczowych osadów, co prowadzi do powstania kryształów i kamieni.

Zespół jelita drażliwego oraz zespół nadmiernego wzrostu bakterii jelita cienkiego (SIBO). Po zjedzeniu bobu mogą przydarzyć się wzdęcia i gazy nawet u zdrowych osób. Taki efekt wywołuje duża ilość błonnika, oligosacharydów, fruktozy. A przy schorzeniach układu trawiennego, bób jest absolutnie niewskazany.

Niedoczynność tarczycy. Bób zawiera goitrogeny — substancje, które mogą wpływać na funkcjonowanie tarczycy. Potrafią bowiem zakłócić produkcję hormonów przez blokowanie absorpcji jodu.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
bóbbób właściwościporady