PoradyWłosi łapią się za głowę, kiedy dodajemy ten składnik do makaronu. Kulinarna zbrodnia!

Włosi łapią się za głowę, kiedy dodajemy ten składnik do makaronu. Kulinarna zbrodnia!

Tego nie wybaczy ci żaden Włoch. Niezwykle przywiązani do tradycji kulinarnej swojego kraju, nie wyobrażają sobie, by kombinować z przyjętymi i sprawdzonymi recepturami. I tak jak nie dodają do pizzy ketchupu, nie zniosą, gdy ktoś poda im Spaghetti carbonara stworzone na bazie... śmietany. A przyznać trzeba, że w Polsce lubujemy się w takim daniu. Lepiej więc nie nazywać tak przygotowanego makaronu carbonarą w towarzystwie Włocha.

Pyszności - fot. Getty Images
Pyszności - fot. Getty Images

24.04.2023 | aktual.: 18.09.2023 09:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie wiadomo dokładnie, gdzie i w jakich okolicznościach narodziła się carbonara. Najbardziej popularna teoria na temat pochodzenia tego dania mówi, że powstało wśród włoskich górników, którzy pracowali w regionie Apeninów. Specjał ten miał być szybkim i sycącym daniem, które górnicy mogli zjeść na przerwie w pracy. Mimo niejasnej historii carbonara stanowi dzisiaj flagowe danie włoskiej kuchni.

Co dodaje się do carbonary?

Nie bez znaczenia jest również to, że w wolnym tłumaczeniu "alla carbonara" znaczy "z węglem". Istnieją również teorie sugerujące, że z "węglem" oznacza "z dużą ilością pieprzu". Ma to swoje odzwierciedlenie w tradycyjnych recepturach, według których do carbonary nie dodaje się soli, za to dużo pieprzu. Co jednak najważniejsze, Włosi uważają, że prawdziwa carbonara nie zawiera śmietany ani cebuli, a makaron jest lekko al dente.

Tak naprawdę carbonara wymaga użycia kilku prostych składników, a całe danie można przygotować w ciągu kilku minut. W tradycyjnej wersji przygotowuje się ją z jajek, startego sera Pecorino Romano, guanciale lub pancetty, do tego makaron i pieprz. Guanciale to krótko peklowany policzek wieprzowy lub podgardle, pancetta zaś jest włoskim zrolowanym, suszonym boczkiem wieprzowym.

Do Spaghetti carbonara nie powinno dodawać się śmietany - Pyszności; Fot. Pixabay
Do Spaghetti carbonara nie powinno dodawać się śmietany - Pyszności; Fot. Pixabay

Jajka do carbonary: same żółtka czy całe?

Do zrobienia Spaghetti carbonara używa się żółtek. To dzięki nim całość nabiera kremowej  konsystencji. Najtrudniejsze w przygotowywaniu Spaghetti carbonara jest wyczucie temperatury i czasu. Wylewając żółtka na patelnię i mieszając je z makaronem, trzeba zwrócić uwagę na to, by temperatura nie była zbyt wysoka. W przeciwnym razie zżółtek zrobi się jajecznica. Najlepiej więc najpierw wymieszać je z dodatkiem gorącej wody (tej, która została po ugotowanym makaronie) w ciepłym, ale nie gorącym naczyniu, a następnie dodać powstałą masę do reszty dania.

Jak zrobić dobre Spaghetti carbonara? Przepis

Składniki:

  • 400 g makaronu spaghetti
  • 4 żółtka
  • 100 g sera Pecorino Romano
  • 1 szczypta pieprzu
  • 200 g podgardla wieprzowego

Przygotowanie:

  1. Potnij podgardle wieprzowe na mniejsze kawałki. Następnie zetrzyj na tarce ser.
  2. Makaron ugotuj al dente.
  3. W międzyczasie podsmaż na patelni wcześniej pokrojone mięso.
  4. W osobnej misce połącz: żółtka i pieprz. Dokładnie wymieszaj.
  5. Do miseczki wlej chochlę wody z ugotowanego makaronu. Ponownie wymieszaj.
  6. Na patelnię z podsmażonym mięsem dodaj ugotowany makaron
  7. Na koniec dodaj jajeczną mieszankę i dokładnie wymieszaj całość.

Zobacz także przepis na szybki krem z pieczonych pomidorów: