PoradyCiągle czujesz głód? Dietetyczka wymienia prawdopodobne przyczyny tego zjawiska

Ciągle czujesz głód? Dietetyczka wymienia prawdopodobne przyczyny tego zjawiska

Ciągle czujesz głód? Dietetyczka wymienia potencjalne przyczyny
Ciągle czujesz głód? Dietetyczka wymienia potencjalne przyczyny
Źródło zdjęć: © Canva | Latino Life

21.06.2024 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uporczywy głód to zmora dla wszystkich osób starających się pozbyć nadprogramowych kilogramów. Dlaczego jest on tak notoryczny? Być może jest to kwestia prostego błędu w ustalonej diecie. Wszystkie takie potencjalne pomyłki wypunktowała ostatnio psychodietetyczka. Warto je poznać.

Proces odchudzania to nie przelewki. Z jednej strony cała sprawa wydaje się banalna: to po prostu kwestia utrzymania deficytu kalorycznego. Z drugiej strony, cóż, wiemy, jak to jest. Postanowienia postanowieniami, a głośne domaganie się swojego przez organizm — to już coś zupełnie innego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

U niektórych osób uczucie głodu może być większe, niż u innych. Dlaczego ciągle czują, że powinny coś zjeść? Dlaczego żołądek nie daje spokoju i nieustannie domaga się więcej i więcej? Marta Skoczeń, dietetyczka, psychodietetyczka i założycielka bloga "Apetyt na życie", postanowiła nieco rozjaśnić całą tę sprawę, wymieniając 13 najpowszechniejszych przyczyn zjawiska ciągłego głodu. Być może któraś z nich dotyczy właśnie ciebie? Warto to sprawdzić!

Dietetyczka o przyczynach nieustannego głodu

Oto przyczyny ciągłego głodu według Marty Skoczeń:

  1. Zbyt mała ilość białka w diecie. Jak pisze na swoim blogu specjalistka, to właśnie ten składnik odpowiada za kontrolę apetytu i zmniejszanie masy ciała. Skoczeń poleca, by rozkładać dzienne zapotrzebowanie białka na wszystkie posiłki, w porcjach po około 30 gramów.
  2. Za mało ilość warzyw. Jeśli myślałeś, że warzywa to tylko witaminy i minerały, to wiedz, że byłeś w błędzie. Odpowiednia ilość warzyw w jadłospisie zapewnia nam błonnik pokarmowy: substancję pochodzenia roślinnego, która skutkuje długim uczuciem sytości.
  3. Za mało tłuszczu. Zaskoczony? Psychodietetyczka podkreśliła, że osoby odchudzające często zupełnie starają się zrezygnować z tłuszczu w diecie, tymczasem jest to składnik, który opóźnia trawienie pokarmów. Warto więc zachować umiar w jego ograniczaniu.
  4. Za mało wody. Jakże prozaiczne, a jakże ważne. 1,5 - 2 litry wody dziennie potrafią zdziałać cuda. Dietetyczka określiła to tak: wodą się nie najesz, ale zbyt małą jej ilość będziesz zajadać. Prawda, że proste?
  5. Za mało kalorii. Odchudzanie często łączymy z ćwiczeniami i ruchem. Niskokaloryczne posiłki staną się dla nas, na dłuższą metę, prawdziwym utrapieniem. Podjadanie w takiej sytuacjach jest więcej niż pewne.
Ciągły głód? Przyczyn może być wiele
Ciągły głód? Przyczyn może być wiele© Canva | g-stockstudio

Ponadto dietetyczka wymieniła jeszcze takie potencjalne przyczyny nieustannego uczucia głodu, jak zbyt monotonna dieta, brak skupienia na posiłku, zła jakość snu, zaburzenia gospodarki hormonalnej, brak odpoczynku i podłoże psychologiczne — na przykład stres lub strach.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także