Ciasto tak dobre, że można się wzruszyć. Smak przypomni babcine wypieki
To ciasto jest klasykiem polskich wypieków. Często gościło na stołach podczas rodzinnych imprez, zachwycając podniebienia zaproszonych gości. Warto odświeżyć pamięć i sięgnąć po przepis sprzed lat. Do dziś nie brakuje fanów tego wypieku.
Pleśniak, znany również jako skubaniec, to proste połączenie kruchego spodu, lekko cierpkiego dżemu porzeczkowego oraz słodkiej, chrupiącej bezy. Przed laty pieczono go znacznie częściej, ale dziś coraz więcej osób zapomina o tym smacznym i prostym cieście. Zdecydowanie warto odświeżyć pamięć, wyciągnąć blaszkę i upiec deser, który obudzi w nas wspomnienie babcinych wypieków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gołąbki z mięsem i soczewicą. Ich smak jest nie do podrobienia
Przepis na ciasto Pleśniak
Nazwa "pleśniak" może wydawać się nieco nietypowa, zwłaszcza że deser nie zawiera nic, co byłoby związane z pleśnią. Nazwa ta nawiązuje do wyglądu warstwy bezowej, która ma delikatną, białą strukturę. Alternatywnie, pleśniak bywa nazywany również "skubańcem" lub "strzępieńcem" ze względu na technikę przyrządzania - ciasto kruche skubie się i wykłada na spód oraz na ubitą bezę.
To klasyk, który często gości w babcinym zeszycie z przepisami. Chociaż dziś coraz więcej osób stawia na serniki baskijskie czy nowoczesne ciasta z kremem, to Pleśniak zdecydowanie zasługuje na uwagę. Znakomicie sprawdzi się na rodzinnych uroczystościach, specjalnych okazjach, czy też w roli zwykłego, weekendowego podwieczorku.
Składniki:
Ciasto:
- 450 g mąki pszennej,
- 2 łyżeczki cukru waniliowego,
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia,
- szczypta soli,
- 3 łyżki cukru drobnego,
- 4 żółtka,
- 250 g zimnego masła,
- 3 łyżki ciemnego kakao,
Dodatkowo:
- 220 g cukru drobnego,
- 4 białka,
- 350 g dżemu z czarnej porzeczki.
Sposób przygotowania:
- Do miski przełóż masło, dodaj mąkę, szczyptę soli, cukier biały oraz wanilinowy, proszek do pieczenia i żółtka. Zagnieć ciasto.
- Oddziel 1/3 powstałego ciasta, dodaj kakao i zagnieć.
- Owiń folią spożywczą zarówno ciemne, jak i jasne ciasto i wstaw do lodówki na godzinę.
- Białka ubij na sztywną pianę, dodając do nich stopniowo cukier.
- Formę o wymiarach ok. 25 × 35 cm wysmaruj masłem lub wyłóż papierem do pieczenia.
- Jasną częścią wyłóż spód ciasta i posmaruj dżemem.
- Wyłóż pianę na ciasto, a na wierzch zetrzyj ciemne ciasto.
- Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na 40-45 minut.
Po upieczeniu uchyl drzwiczki i pozostaw ciasto do ostygnięcia. Następnie podziel na porcje i delektuje się pysznym deserem. Smacznego!