Ciocia z Małopolski zamiast placków smaży kładzionki. Przepis jest w rodzinie od lat
Kładzionki witanowickie to pomysł na pyszne placki z gotowanych ziemniaków, inspirowany tradycyjną recepturą z małopolskiej wsi. W smaku są podobne do klasycznych placków ziemniaczanych, jednak kilka rzeczy wpływa na ich unikatowy smak. Kładzionki są bardzo łatwe do przygotowania, składniki na nie są tanie jak barszcz, a efekt smakowy potrafi zaskoczyć.
Witanowice to niewielka miejscowość położona w pobliżu Wadowic, słynąca z bogatej historii sięgającej średniowiecza. Tradycje kulinarne, bazujące na produktach z miejscowych upraw, są tam pielęgnowane od wieków. Głównym składnikiem tradycyjnego menu były i są ziemniaki, które od lat charakteryzowała wysoka jakość ze względu na żyzność lokalnych gleb. Kładzionki ziemniaczane witanowickie w 2016 roku zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa małopolskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kartoflana kapusta to przysmak z mazowieckich wsi. Naje się nią cała rodzina
Ziemniaki na kładzionki z Witanowic
Bazą do przygotowanie potrawy jest odpowiedni rodzaj ziemniaków. Najlepsze są odmiany bogate w skrobię, takie jak vineta czy tajfun. Skrobia odpowiada za zwartą konsystencję placków. Miejscowe gospodynie korzystały z lokalnej odmiany, czyli tzw. ziemniaków witanowickich. Nie musisz jednak znać się na nazwach warzyw, wystarczy, że kupisz ziemniaki oznaczone literką C.
Czym różnią się małopolskie kładzionki od klasycznych placków ziemniaczanych?
Chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, placki z Witanowic przygotowywane są z goła inaczej. Przede wszystkim robione są nie z surowych, a z gotowanych ziemniaków. Do masy dodawana jest cebulka smażona na smalcu wieprzowym. Same placki również smażone są na smalcu, który nadaje im charakterystyczny smak i zapach. Kładzionki wyróżnia też mocny aromat grubo zmielonego czarnego pieprzu.
Jak przygotowywali je gospodynie i gospodarze z Witanowic?
Na temat tradycyjnej receptury mieszkańcy wsi wypowiadają się w taki sposób:
"Ziemniaki myję dokładnie, zalewam w garnku wodą. Nie solę wody. Po odcedzeniu, czekam aż troszkę przestygną, ale nie za długo, aby całkiem nie ostygły. Kiedy są jeszcze ciepłe, to łatwiej jest mi je obierać ze skórki. Potem je mielę na maszynce. Cebulę rumienię na smalcu, lekko ostudzoną dodaję do zmielonych ziemniaków, następnie wbijam całe jajka, wsypuję mąkę, doprawiam solą i pieprzem. (…) Formuję placki, obtaczam je w mące i na bieżąco smażę na rozgrzanym tłuszczu" (za: gov.pl).
Przepis na kładzionki małopolskie
Placki możesz podać na ciepło z surówką i kwaśnym mlekiem, jako dodatek do mięs i gulaszy lub na zimno, na przykład z dipem czosnkowym i sałatką.
Składniki:
- 8 ugotowanych ziemniaków średniej wielkości,
- 2 cebule,
- 2 jajka,
- 4 kopiaste łyżki mąki pszennej,
- smalec wieprzowy,
- szczypta soli,
- grubo mielony czarny pieprz.
Wykonanie:
- Ugotuj ziemniaki w mundurkach, po lekkim przestudzeniu obierz z łupin. Następnie zmiel w maszynce do mielenia mięsa lub przeciśnij przez ręczną praskę.
- Cebulę pokrój w drobną kostkę i zeszklij na smalcu. Po przyrumienieniu odstaw do ostygnięcia.
- Przestudzoną cebulę wymieszaj z masą ziemniaczaną. Dodaj jajka, mąkę, sól i grubo zmielony pieprz. Ponownie wymieszaj.
- W dłoniach formuj niewielkie placuszki. Obtocz je w mące.
- Smaż na rozgrzanym smalcu z obydwu stron na rumiany kolor.