Co i w jaki sposób grillować, aby nie przytyć? Kilka prostych zasad dla osób będących na diecie
Kiedy sezon grillowy nabiera tempa, a weekendy obfitują w spotkania przy ruszcie, wiele osób obawia się o swoją sylwetkę. Dieta redukcyjna nie oznacza jednak, że trzeba rezygnować z grillowania. Wystarczy stosować się do kilku prostych wskazówek, aby móc cieszyć się pysznymi i zdrowymi potrawami z grilla.
24.04.2024 | aktual.: 23.05.2024 08:16
Pierwszym skojarzeniem z grillem jest kiełbasa, karkówka i kaszanka. Chociaż są to naprawdę smaczne pozycje, to nie można zaliczyć ich do dań dietetycznych. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z pysznych potraw — zdrowa dieta wcale nie musi być nudna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zdrowo grillować?
Zbliżająca się wielkimi krokami majówka to czas, gdy z ogródków dobiega zapach pieczonych smakołyków. Długi weekend Polacy spędzą przy ruszcie. Możesz dołączyć do narodowego grillowania nawet w trakcie redukcji.
Tradycyjny polski grill kojarzy się raczej z tłustym mięsem. Chociaż karkówka czy kiełbasa są bez wątpienia smaczne, to nie należą do najzdrowszych, szczególnie dla osób na diecie. Zastąp je chudszym mięsem, takim jak pierś z kurczaka, indyka, chude kawałki wieprzowiny czy niedoceniane i niesłusznie zapomniane na polskim ruszcie ryby. Ciekawym urozmaiceniem może być też grillowane tofu, tempeh lub seitan.
Wiele osób obawia się, że nietłuste kawałki mięsa, przede wszystkim drobiowego, będą suche i jałowe w smaku. Nic bardziej mylnego, bowiem marynowanie drobiu na noc przed grillowaniem to świetny sposób na uzyskanie soczystego, aromatycznego mięsa. Do marynaty możesz dodać oliwę z oliwek, zioła i ulubione przyprawy. Dobrym patentem jest również dorzucenie czegoś kwaśnego, jak jogurt lub sok z cytryny. Kwas pomaga rozbić włókna mięsa, co uczyni je bardziej miękkim.
Marynatę najlepiej jest przygotować samemu lub zachować ostrożność na zakupach. Samodzielnie przygotowując marynatę, masz pełną kontrolę nad wszystkimi składnikami. Możesz używać świeżych ziół, przypraw i innych aromatów, które najlepiej odpowiadają twoim gustom. W gotowcach znaleźć można niestety długą listę kompletnie zbędnych składników, jak maltodekstryna, dekstroza, skrobia modyfikowana czy też glukoza. Jeśli więc zdecydujesz się na gotową marynatę, przed zakupem przeczytaj z uwagą jej skład.
Postaw na dodatki
Komponując swój talerz podczas wspólnego grillowania ze znajomymi, zadbaj o to, aby nie zabrakło na nim warzyw. Smaczna sałatka nie tylko świetnie pasuje do mięs, ale również zapełni talerz i pomoże nasycić organizm. Warzywa są lekkostrawne i nie obciążają żołądka, co jest szczególnie ważne podczas obfitych grillowych uczt.
Warzywa sprawdzą się nie tylko w sałatce, ale też bezpośrednio na ruszcie. Chrupiące szparagi, papryka, bakłażan, pieczarki czy cukinia to świetny pomysł na urozmaicenie mocno mięsnego grillowania. Warzywne szaszłyki to pyszny i zdrowy dodatek, po który chętnie sięgną nawet zagorzali mięsożercy.
Sposób grillowania ma znaczenie
Ważne jest nie tylko co, ale i jak grillujmy. Podczas pieczenia na ruszcie, zwłaszcza tłustego mięsa, na rozżarzony węgiel spada tłuszcz, co prowadzi do emisji szkodliwych substancji, w tym również rakotwórczych.
Zdrowszą alternatywą są grille gazowe i elektryczne, nie oznacza to jednak, że musisz od razu pozbywać się swojego sprzętu. Postaw na węgiel drzewny zamiast brunatnego i uzbrój się w cierpliwość. Poczekaj, aż węgiel pokryje się szarym nalotem i żar będzie umiarkowany. Unikaj grillowania na otwartym ogniu. Potrawy umieść na tackach — tłuszcz skapujący z potraw na tackę wolniej spala się na rozżarzonym węglu, co ogranicza emisję szkodliwych związków.
Będąc na diecie, nie musisz rezygnować z grillowania z bliskimi. Postaw na zdrowsze rodzaje mięs, sięgnij śmiało po porcję warzyw i ciesz się smakiem bez wyrzutów sumienia.