Co podać na Wielkanoc? Te produkty powinny znaleźć się na każdym świątecznym stole
Za kilka dni Wielkanoc. To czas rodzinnych spotkań i wspólne świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Jak na tradycję przystało, na stole powinno znaleźć się wiele świątecznych przysmaków. Co prawda, nie jest to aż tak długa lista jak podczas Wigilii, ale i tu trzeba się odpowiednio przygotować. Poznaj listę dań i produktów, dzięki którym dowiesz się, co na wielkanocne śniadanie.
04.04.2023 21:05
Szał przedświątecznych zakupów, poszukiwanie przepisów na Wielkanoc i w końcu gotowanie — każdy z tych kroków w dużym stopniu przybliża cię do przygotowania rodzinnej uczty, jaką jest śniadanie wielkanocne. Nie da się ukryć, że jest to tak naprawdę śniadanie tylko z nazwy, bo na stole często pojawiają się wielkanocne dania, które można podciągnąć pod dania obiadowe. Czego nie może zabraknąć na świątecznym stole.
Śniadanie wielkanocne - tradycja praktykowana od wielu lat
Skąd tak naprawdę wzięła się tradycja śniadania wielkanocnego? Zanim podpowiemy ci, co na wielkanocne śniadanie, dobrze będzie cofnąć się nieco do historii, by wyjaśnić, skąd wzięła się ta wielkanocna uczta i dlaczego właśnie wielkanocne śniadanie jest tym najważniejszym posiłkiem podczas Wielkanocy. Warto podkreślić, że każdy dzień Wielkiego Tygodnia miał swoje zwyczaje i określone obrzędy. Większość z nich odeszła w zapomnienie, a pozostało jedynie śniadanie wielkanocne, do którego zasiadało się po powrocie z uroczystej rezurekcji o poranku.
To symboliczne odwołanie do nowego życia, początku i upamiętnienie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Śniadanie wielkanocne jest najważniejszym punktem całego świętowania. To właśnie wtedy gromadzi się cała rodzina przy wspólnym stole. A dlaczego podczas Wielkanocy obecny jest obrzęd dzielenia się jajkiem? To przede wszystkim symbol Chrystusowego zmartwychwstania, oznaka zwycięstwa nad grzechem oraz symbol życia i zbawienia. Ta tradycja powinna rozpocząć każde śniadanie wielkanocne.
Co podać na wielkanocne śniadanie?
Na kilka dni przed Wielkanocą, z pewnością w twojej głowie pojawiają się wszelkie rozmaite pytania - jak przygotować najlepszy żurek, gdzie znajdę przepisy na jajka faszerowane w różnych odsłonach oraz który chrzan wybrać, by był najlepszy. To na pewno ważne, ale chcąc zachować wielkanocne tradycje, pamiętaj by podczas śniadania wielkanocnego zjeść przede wszystkim produkty ze święconki. Musisz zjeść wszystko, aż do ostatniego kawałka. Pamiętaj, że tradycja zabrania ich wyrzucania i dawania zwierzętom.
Jeśli zastanawiasz się, co powinno się znaleźć w wielkanocnej święconce, to wiedz, że w każdym koszyczku powinny się znaleźć następujące produkty: jajka, kiełbasa, pieczywo, sól i pieprz, chrzan, babka wielkanocna i oczywiście - baranek. Liczba produktów może być większa, ale tych nie powinno zabraknąć. Oprócz produktów ze święconki, na stole powinny się znaleźć wielkanocne przysmaki. Mogą to być tradycyjne, jak i te nowoczesne dania wielkanocne, które zaskoczą twoich gości.
Wielkanocne symbole - co oznaczają produkty, które znajdują się w święconce?
Jeśli masz wrażenie, że nie uzyskałeś wyczerpującej odpowiedzi odnośnie tego, co na wielkanocne śniadanie, to pamiętaj, że na wielkanocnym stole powinny znaleźć się pewne symbole. Są to przede wszystkim wspomniane produkty ze święconki, ale nie tylko. Czy wiesz, co symbolizują wielkanocne produkty, które znajdują się w koszyczku? Jeśli nie, to przygotowaliśmy krótka podpowiedź:
- Jajko - symbol zwycięstwa nad śmiercią
- Baranek - symbol Chrystusa zmartwychwstałego
- Chleb - symbol ciała Chrystusa
- Twaróg / ser - przymierze człowieka z naturą
- Sól - symbol oczyszczenia i prawdy
- Mięso i wędliny - symbol dostatku i sytości
- Ciasta - metafora umiejętności i doskonałości
- Chrzan - symbol męki Pańskiej.
Co na wielkanocne śniadanie? Pomysły na popularne dania wielkanocne
Wielkanoc to ten czas, kiedy dominuje tradycja i różnorodność potraw, które powinny się znaleźć na świątecznym stole. Są to dania lubiane przez ciebie, jak i twoich bliskich. Można je przygotować na kilka ciekawych sposobów i urozmaicić dania popularnymi dodatkami. Okazuje się, że można przygotować żurek bez zakwasu, o czym w swoim nagraniu wspomniał Tomasz Strzelczyk. Nie może zabraknąć tu również jajek. W tym przypadku świetnie sprawdzą się tradycyjne przepisy na jaja faszerowane wielkanocne.
Święta Wielkanocne to również rozmaite ciasta i wiele innych ciekawych potraw. W tym przypadku warto sięgnąć po to, co idealne i poznać 17 sprawdzonych przepisów na wielkanocne potrawy.
Zamiast żurku przygotuj staropolski postny barszcz biały z zapiekanym puree. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube: