Co się dzieje z twoim organizmem, kiedy jesz sałatkę jarzynową?
Składa się z warzyw i gęstego sosu. Pomiędzy jedną a drugą porcją sałatki jarzynowej warto przystopować i zastanowić się, czy faktycznie jest tak niewinna, jak można przypuszczać.
31.03.2024 | aktual.: 31.03.2024 12:06
Na pewno większość z nas sięgnie w te święta po przynajmniej małą porcję sałatki jarzynowej. Ta doskonale wszystkim znany specjał, przegryzany między kolejnym kawałkiem sernika a szynką. Czy jednak jest tak zdrowa, jak sugeruje to nazwa? Sprawdziliśmy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy sałatka jarzynowa jest zdrowa?
Sama nazwa jest specjału obiecująca. W sałatce jarzynowej mamy przecież dużo warzyw - marchew, pietruszkę, selera, ziemniaki, do tego niezwykle bogate odżywczo jajka, ogórka kiszonego i jabłko. Oczywiście skład sałatki jarzynowej może różnić w zależności od naszych upodobań, niemniej powyższe produkty występują w niemalże każdej wariacji.
Sałatka jarzynowa to przede wszystkim źródło błonnika pokarmowego, który odpowiada za regulację trawienia oraz zapewnia sytość. Ogórki kiszone to naturalny probiotyk, który wspomaga trawienie i wchłanianie substancji odżywczych, oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, a także wzmacnia odporność organizmu.
Sałatka jarzynowa to również źródło witamin oraz składników mineralnych, jednak ze względu na to, że większość warzyw do sałatki jest wcześniej gotowana, sporo dobroci ulega zniszczeniu. Gotując warzywa do jarzynowej, warto postawić na naturalne wywary pozbawione sztucznych przypraw w płynie lub kostce. Są one źródłem wielu szkodliwych substancji.
Sałatka jarzynowa w lżejszej wersji
Minusem sałatki jarzynowej jest niestety majonez. To bardzo kaloryczny sos, który nie powinien być spożywany przez osoby borykające się z problemami z wagą czy wysokim cholesterolem. A wraz z innymi specjałami z wielkanocnego stołu przyczynić się może do niestrawności.
Jeśli nie wyobrażasz sobie sałatki jarzynowej bez majonezu, zastąp go w połowie jogurtem naturalnym i dopraw mocniej tak przygotowany sos, np. tartym chrzanem, który pobudza wydzielanie soków trawiennych, poprawia przemianę materii i ułatwia trawienie pokarmów oraz zapobiega zaparciom, wzdęciom i zgadze. Dzięki temu trikowi zachowasz wspaniały sałatki i dodasz jej więcej lekkości.