Co się stanie, gdy codziennie wypijesz sok z buraka? Pierwsze efekty poczujesz od razu
Sok z buraka to prawdziwa odżywcza bomba, a przy tym jest niezwykle tani. Wystarczy jedna szklanka tego czerwonego, pełnego dobrodziejstw napoju, aby uchronić się przed wieloma problemami zdrowotnymi.
09.12.2023 | aktual.: 20.03.2024 11:01
Burak, choć na pierwszy rzut oka wydaje się być warzywem niepozornym, w rzeczywistości jest prawdziwą skarbnicą witamin. Sok wyciśnięty z tego warzywa ma potencjał, by zastąpić zawartość niejednej domowej apteczki. Spróbujcie regularnie pić ten czerwony napój, a przekonacie się na własnej skórze, jak wiele korzyści zdrowotnych może przynieść.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sok z buraków - jakie są jego właściwości?
Ten napój jest prawdziwym skarbem, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Przede wszystkim to doskonałe źródło żelaza i kwasu foliowego. Ale to nie wszystko - w skład soku z buraka wchodzą również takie składniki jak magnez, potas, cynk i wapń. Dodatkowo zawiera mnóstwo witamin: A, C, E, K oraz te z grupy B. Sok z buraka jest także bogatym źródłem dobroczynnych kwasów organicznych, takich jak kwas cytrynowy, jabłkowy czy szczawianowy.
Jakie są efekty picia soku z buraków?
Mieszanka wszystkich tych składników w jednej szklance tworzy prawdziwą bombę zdrowotną, która pomaga zwalczyć wiele problemów zdrowotnych. Picie soku z buraków regularnie przynosi wiele korzyści, takich jak:
- walka z anemią,
- wzmacnianie odporności,
- działanie przeciwzapalne,
- poprawa kondycji skóry i włosów,
- łagodzenie kaszlu,
- przyspieszanie metabolizmu,
- poprawa koncentracji,
- poprawa trawienia,
- oczyszczenie organizmu,
- obniżanie ciśnienia krwi i cholesterolu,
- lepszy sen.
Sok z buraka można spożywać zarówno rano, jak i wieczorem. Ważne jest jednak, aby po przygotowaniu pozwolić mu odstać przez 30-60 minut. Dzięki temu napój odgazuje się i staje się lżejszy dla naszych żołądków. Pomimo wielu korzyści zdrowotnych, sok z buraków, jak każdy inny produkt, nie jest odpowiedni dla wszystkich.
Ze względu na zawartość szczawianów, nie powinny go pić osoby cierpiące na dnę moczanową oraz kamicę nerkową. Kolejną grupą osób, które powinny unikać soku z buraków, są pacjenci chorujący na reumatyzm oraz osoby z niskim ciśnieniem krwi.